atrakcje – Kijow

Kijów jako stolica Ukrainy to ogromne miasto o bogatej historii i niezliczonych muzeach, szlaków turystycznych… Zapraszamy na krótką wycieczkę po najciekawszych atrakcjach Kijowa.

CERKWIE I SOBORY – SAKRALNE PEREŁKI O ZŁOTYCH KOPUŁACH

Kijów słynie z monumentalnych budynków sakralnych takich jak cerkwie i sobory. Z daleka widać je dzięki mieniącym się w słońcu kopułach. Dlatego też Kijów nazywany jest miastem złotych kopuł.

ŁAWRA PECZERSKA

Ławra Peczerska to zdecydowanie jedna z najbardziej znanych atrakcji Kijowa, ale również najważniejszy zespół monastyrów prawosławia wschodniego oraz największy klasztor na całej Ukrainie. Kompleks zajmuje aż 30 hektarów, a w sam skład budynków wchodzą: sakralne, klasztorne i nawet gospodarcze. Samo słowo Ławra oznacza męski klasztor w kościele prawosławnym. Odnosi się do skupiska wokół świątyni, należących do ascetycznych mnichów, którzy żyją każdy w odosobnieniu. Pierwszy z monastyrów (części ławry) został zbudowany nad Dnieprem w pieczarach (ukr. peczera) – stąd nazwa klasztoru. Później był on rozbudowywany, początkowo pod ziemią, aż do momentu, gdy w XI w. wybudowano cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy (która do dziś jest jednym z najpiękniejszych obiektów na całym terenie). Obecnie składa się z dwóch głównych części: Ławry Górnej oraz Ławry Dolnej, umieszczonych na różnych wysokościach wzgórza.

MUZEUM HISTORII UKRAINY W II WOJNIE ŚWIATOWEJ

Muzeum historii Ukrainy w II Wojnie Światowej jest największą tego typu placówką w kraju, znajduje się tam około 400 tysięcy eksponatów usytuowanych na 10ha. Muzeum znajduje się zaledwie kilkaset metrów od Ławry Peczerskiej.

Miłośnicy gry World of Tanks oraz pancernych militariów znajdą na pewno tu coś dla siebie , bowiem na ekspozycji można zobaczyć nawet takie eksponaty jak słynny radziecki niszczyciel SU-152.

SOBÓR MĄDROŚCI BOŻEJ W KIJOWIE

Miejscem, które koniecznie trzeba odwiedzić w Kijowie, po Ławrze Peczerskiej jest Sobór Mądrości Bożej. Badania archeologiczne potwierdzają, że obiekt ten jest miejscem kultu od ponad tysiąca lat.
Sobór był najważniejszym miejscem kultu na tamtejszych terenach aż do XIII wieku, wtedy gdy Mongołowie najechali na miasto i pozostawili je w ruinach na kilkaset lat. Na szczęście zachowały się piękne bizantyjskie freski z początku XI wieku.
Oprócz samych fresków warto wspiąć się na wieżę i spojrzeć na sobór z góry. Zobaczycie wtedy dziesięć wieżyczek z połyskującymi złotem kopułami. Niepowtarzalny widok jest na pewno wart tego wysiłku.

MONASTER ŚW. MICHAŁA ARCHANIOŁA W KIJOWIE

Monaster św. Michała Archanioła jest budowlą stosunkowo młodą, bo wybudowaną w XX wieku, a dokładnie w 1998 roku, przyciąga turystów zaintrygowanych tą bryłą architektoniczną oraz wyjątkowym kolorem – jasnoniebieskim w połączeniu ze złotymi elementami. Oprócz samego wyglądu interesująca jest też historia powstania budowli. Ierwotny komplek, który niestety nie zachował się do naszych czasów był jednym z najważniejszych punktów w średniowiecznym Kijowie. Murowana świątynia powstała jako wotum dziękczynne za przeprowadzone bitwy z Połowcami. Fundator, którym był Światopełk II Michał, zadecydował, że kopuły mają być ze szczerego złota i zaokrąglone. Pomimo splądrowania jakiego dokonali Mongołowie w XIII w. (zrabowania wnętrza i złotych kopuł) oraz doszczętnego zniszczenia budowli przez władze sowieckie w 1937 roku, po kilkuset latach udało się ją odbudować.

Wygląd obecnego budynku świątyni  robi ogromne wrażenie na turystach, bo jako jedna z nielicznych budowli pokryta jest prawdziwym złotem. Do świątyni sprowadzono relikwie Św. Barbary, co przyczyniło się do licznych pielgrzymek wiernych z całej Ukrainy.

KIJOWSKI FUNIKULAR

Ile wieków istnieje Kijów tyle samo istnieje problem z przemieszczaniem się pomiędzy Starym Kijowem a Padołem (administracyjną dzielnicą Kijowa). Aby temu zaradzić na początku XX wieku powstała linowa kolejka łącząca ze sobą obie dzielnice i od ponad stu lat wagony funikularu mijają się w połowie zbocza góry.

SPACER BRZEGIEM DNIEPRU

Po przejażdżce funikularem warto wybrać się na spacer brzegiem Dniepru, szczególnie w ciepły pogodny dzień gdy można spotkać nie tylko turystów, ale i lokalnych mieszkańców relaksujących się od zgiełku miasta w otoczeniu zieleni.

POMNIK MATKI OJCZYZNY – RADZIECKA STATUA WOLNOŚCI

Pomnik powstały na początku lat 80-tych ubiegłego wieku na rozkaz komunistycznych dygnitarzy miał pokazać każdemu, kto odwiedza Kijów, do kogo należy to miasto. Sam pomnik to 25 tysięcy ton stali nierdzewnej i 108 metrów błyszczącego się w słońcu kolosa. Statua w prawej dłoni trzyma miecz, który miał we wrogach komunizmu wzbudzać lęk, natomiast tarcza trzymana w prawej ręce była wyrazem „pokoju” (na tarczy widnieje godło ZSRR)

Dzisiaj pomnik traktowany jest podobnie jak Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, niektórzy przyzwyczaili się do niego i twierdzą, że jest hołdem dla milionów Ukraińców poległych w trakcie II wojny światowej i symbolem miasta, inny woleli aby, aby zniknął z panoramy Kijowa.