atrakcje – LITWA

Atrakcje Litwy – dlaczego warto je zobaczyć?

Litwa to niewielki kraj leżący w regionie europejskim. Polskę i Litwę łączy skomplikowana przeszłość. Dawno temu oba państwa, Polska i Litwa zawarły unię personalną łącząc się w jedno wielkie państwo, stając się jednym z największych państw w Europie: Rzeczpospolitą Obojga Narodów.
O stosunku sentymentalnym do litewskich terenów świadczy wzniosły początek epopei „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza: „O Litwo! Ojczyzno moja!”. Dlaczego warto odwiedzić ten niewielki kraj? Jakie zabytki oferuje?

LITWA ZABYTKI – NAJLEPSZE ATRAKCJE

Ostra Brama w Wilnie
„Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie!” Każdy z nas z pewnością, chociaż raz w życiu słyszał to słynne zdanie z „Pana Tadeusza” autorstwa Adama Mickiewicza. Ostra Brama jest jednym z najbardziej znanych atrakcji Litwy. Wewnątrz bramy wzniesiono w dziewiętnastym wieku kaplicę Ostrobramską. Znajduje się w niej obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej, która jest Królową Korony Polskiej. Na Litwie znajdziemy dużo powiązań z Polską. Stosunki polska-litwa połączone są zawiłą historią.
Góra Trzech Krzyży
Atrakcją turystyczną Litwy oferującą widok zapierający dech w piersiach jest Góra Trzykrzyska, zwana również Łysą. W średniowieczu wznosił się tam Krzywy Zamek. Jednak został on zajęty i spalony przez Zakon Krzyżacki. W późniejszych latach zamek nie został odbudowany, a na jego miejscu stanął pomnik Trzech Krzyży.
Kościół św. Anny w Wilnie
Kościół pw. św. Anny w Wilnie jest bez wątpienia obiektem wyjątkowy. Spośród pozostałych zabytków architektury sakralnej miasta wyróżnia się nie tylko swoim sięgającym średniowiecza rodowodem, lecz także unikalnością stylu, w jakim powstał. Jest przykładem architektury późnego gotyku, zwanego gotykiem płomienistym. Zakończenia budowli przypominają języki ognia, dodatkowo charakteru dodaje cegła, z której budynek jest wykonany. Według opowiadań, Napoleon Bonaparte tak zachwycił się kościołem, że z chęcią przeniósłby go do Paryża.

ZABYTKI NA LITWIE

Kościół św. Piotra i Pawła
Zabytki na Litwie zachęcają perłami architektury. Kościół św. Piotra i Pawła jest unikalną perłą w koronie barokowych zabytków Wilna. W czasach sowieckich kościół pełnił rolę Katedry Wileńskiej i był głównym kościołem stolicy Litwy. Przecudna “biała” barokowa świątynia św. Piotra i Pawła jest jednym z głównych akcentów Wilna. Na unikalną dekorację świątyni składa się około 2 tysięcy białych rzeźb i kompozycji o tematyce historycznej, biblijnej, mitologicznej oraz freski z drugiej połowy XVII wieku. Gra światła i cienia sprawia, że dekoracja sprawia wrażenie żywej. Interesujący jest fakt, że, z zewnątrz nic nie zapowiada tego, co skrywają ściany.
Zamek w Trokach
Miejsce to jest niezwykłe, chociażby z tego względu, że nigdzie indziej na Litwie ani we Wschodniej Europie turysta nie znajdzie zamku, który byłby położony na wyspie. Zamkowa twierdza na jeziorze Galvė jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Litwy. Już od pierwszej chwili zamek robi niesamowite wrażenie. Zamek nieprzypadkowo został wybudowany na wodzie. W przeszłości był chronioną siedzibą litewskich władców, droga do niego prowadziła jedynie przez most.
Zamek w Kownie
Zabytki Litwy, często składają się z interesujących budowli. Zamek w Kownie, a w zasadzie ruiny zamku zbudowanego w II poł. XIV wieku i rozbudowanego w wieku XVI, usytuowanego w „międzyrzeczu” u ujścia rzeki Wilii do Niemna. Twierdza jest zachowana w świetnym stanie, początkowo była litewską warownią a następnie została zajęta przez Krzyżaków, stając się zamkiem Ritterswerde. Budynkiem silnie chronionym przez załogę. Jednak nie zdołano go długo utrzymać.

LITWA – NAJLEPSZE ATRAKCJE

Muzeum Diabłów w Kownie
Jedną z ciekawszych atrakcji Litwy jest Muzeum Diabłów w Kownie. Znajduje się w nim ponad 3000 eksponatów z całego świata – maski, rzeźby oraz obrazy. W 1906 roku, ksiądz Juozas Tumas-Vaižgantas podarował pewnemu malarzowi rzeźbę przedstawiającą Michała Archanioła depczącego diabła, a dokładniej jej część – diabła. Malarz planował zgromadzić w swojej kolekcji 13 diabłów jednak na tej ilości nie udało mu się poprzestać. Diabeł jest niezwykle popularny na Litwie. Za czasów pogańskich uważany był za jedno z najwyższych bóstw. Miał we władaniu Ziemię, świat zmarłych, rośliny oraz zwierzęta. Sprawował piczę nad rzemieślnikami i rolnikami. To jemu podlegał cykl wegetacji, płodności oraz życia i śmierci. Mity ludowe mówią, że czart nieudolnie wykonuje zlecone mu zadania i zazwyczaj lepiej mu nie ufać. Czeka, aby kogoś oszukać. Jednak niejednokrotnie zdarzało się, że sam padał ofiarą ludzi, którzy próbowali z niego zadrwić. W muzeum panuje piękna tradycja- każdy z gości może podarować diabełka, który trafi do największej kolekcji na świecie.
Cmentarz karaimski
Cmentarz położony jest nad brzegiem jeziora Tataryszki. Założony został w XV wieku i z tego okresu pochodzą najstarsze groby. Na wielu z nich można zobaczyć cytaty z Biblii. Karaimi są społecznością etniczno- religijną pochodzenia tureckiego o wyznaniu mającym korzenie judaistyczne. Zamieszkują oni Litwę od sześciu wieków, w Trokach jest ich obecnie tylko 70. Stanowią oni jednak bez wątpienia atrakcję turystyczną Litwy.

Chcesz poznać urokliwe zakątki tego kraju na żywo? W ramach działań naszej fundacji organizujemy wycieczki do Litwy. Skontaktuj się z nami, po więcej informacji!