atrakcje – Ukraina

UKRAINA – ZABYTKI, ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Sobór Spasa na krowi zlokalizowany w Petersburgu.

Wielu polskich turystów przekonują do wizyt za wschodnią granicą między innymi niewysokie ceny, ale też nieznane tereny, do tej pory uznawane za mniej atrakcyjne w porównaniu z zachodnimi kurortami. Co można zobaczyć na Ukrainie? Jakie miejsca warto zwiedzić planując wyjazd?

LWÓW

To wielokulturowe miasto, kiedyś nazywane polskim oknem na Wschód. Niegdyś centrum konfliktu i trudnej historii obu narodów, dzisiaj otwarte dla turystów, bogate w kulturę i dobrą zabawę – zachwyca niezwykłą różnorodnością stylów architektonicznych.

Proponujemy zacząć zwiedzanie od Starego Miasta czyli kolebki kulturowej, gdzie znajdują się: katedra łacińska, kaplica Boimów, katedra ormiańska, ale też świeckie perły architektury: Czarna Kamienica, Kamienica Królewska albo budynek Opery. Należy wspomnieć, że Stare Miasto zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO od 1998 roku razem z Soborem św. Jura i zabytkami lwowskiego Podzamcza.
Częstym miejscem odwiedzin naszych rodaków są też lwowskie nekropolie: Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Janowski.

Po zakończonym zwiedzaniu warto odpocząć w jednym z lokalnych pubów tematycznych jak: Masoch, Dom Legend czy Gasova Lampa.

LWOWSKA „ZŁOTA PODKOWA”

Tym określeniem zostały nazwane trzy zamki znajdujące się nieopodal Lwowa, których położenie względem siebie przypomina kształt podkowy. Aktualnie są to budowle zachowane w tragicznym niemalże stanie. W Podhorcach nawet nie wpuszcza się turystów do obiektu, podobnie w Olesku, gdzie urodził się Jan III Sobieski. W Złoczowie udało się ulokować część azjatyckich zbiorów. Obecna, trudna sytuacja w kraju powoduje, że instytucje kulturalne nie posiadają środków aby przywrócić blask rezydencjom dawnych polskich magnatów. Niemniej jedna warto je zobaczyć chociażby z zewnątrz.

KIJÓW

Stolica Ukrainy, zamieszkała przez prawie trzy miliony mieszkańców, swobodnie może walczyć o miano metropolii. Od zarania dziejów miasto odgrywało istotną rolę w regionie, dlatego warto przede wszystkim odwiedzić Sobór Mądrości Bożej oraz siedzibę zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego – Ławrę Peczerską. W Kijowie znajduje się wiele placówek muzealnych o różnorodnej tematyce, tak więc każdy pasjonat historii lub sztuki znajdzie tu coś dla siebie. Do najciekawszych mogą należeć Muzeum historii Ukrainy podczas II wojny światowej czy Muzeum Jednej Ulicy czy Muzeum Bułhakowa. Dużą popularnością cieszy się Muzeum poświęcone katastrofie w Czarnobylu. Bardziej odważni mogą zarezerwować wycieczkę do dawnej elektrowni i opuszczonego miasta Prypeć.

ODESSA

Odessa to dawny przepiękny kurort od strony Morza Czarnego, który przed wojną o Krym cieszył się ogromnym powodzeniem. Na przełomie XIX i XX wieku była znana jako nie tylko ważny port ale i siedziba przestępców. Miasto zachwyca nie tylko swoimi pięknymi plażami, ale także Delfinarium i Akwarium. W centrum miasta znajdziemy liczne atrakcje, takich jak gmach Opery, Pałac Potockich czy Pasaż Handlowy. Na przedmieściach znajduje się Pomnik Heroicznej Obrony Odessy, czyli park – muzeum, gdzie znajduje się wystawa sprzętu wojskowego. Obowiązkowym miejscem, które należy zobaczyć w Odessie są słynne Schody Potiomkinowskie uwiecznione w filmie „Pancernik Potiomkin” nakręconym przez  Siergieja Eisensteina.

POLSKIE TWIERDZE KRESOWE

Historia Ukrainy po XVII wieku znacznie się zmieniła, gdy na obszarze kraju toczyły się zacięte i krwawe wojny między Polską, Tatarami, Kozakami, Rosjanami i Turcją. Ocalałymi po tych czasach pamiątkami  są zamki. Do najbardziej interesujących należą  twierdze w Chocimiu i Kamieńcu Podolskim.
Zamek w Chocimiu był ważnym punktem podczas bitew w dziejach Rzeczypospolitej, gdzie Polskie wojska wychodziły zwycięsko ze starć z Turkami. Natomiast twierdza w Kamieńcu Podolskim jest znana raczej z przegranej obrony zamku w 1672 roku.  Nieopodal znajdują się ruiny (bardzo kiepsko zachowane) dawnych polskich zamków:  Żwaniec i Okopy Świętej Trójcy. Inne, warte oglądnięcia znane z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów to Trembowla, Zbaraż i Międzybóż.

TWIERDZA W KAMIEŃCU PODOLSKIM

Twierdza znana przede wszystkim z tragicznie zakończonej dla wojsk polskich obrony, rozsławiona dzięki ostatniej części Trylogii Henryka Sienkiewicza – „Pan Wołodyjowski”.
Zamek, powstały jeszcze w XIV wieku, uchodził za niemal niemożliwy do zdobycia. Jego mury były połączone z miastem specjalnym systemem hydrologicznym, dzięki któremu twierdza mogła całkowicie zostać odcięta od reszty świata.
W XVII wieku wewnętrzne spory sprawiły, że twierdza była broniona przez nieliczną i źle wyposażoną załogę i to spowodowało jej upadek. Co prawda Kamieniec wrócił do Polski w 1699 roku, ale nigdy później nie odzyskał pierwotnego znaczenia.
Współcześnie to jedna z najbardziej obleganych i przede wszystkich ciekawych historycznie atrakcji turystycznych tego regionu. Zapierająca dech w piersi twierdza góruje nad nieco mniej imponującym miasteczkiem. Turyści mogą wejść na częściowo zachowane mury czy wspiąć się na baszty i zobaczyć wystawy poświęcone historii zamku. Na dziedzińcu zamkowym dzięki grupom rekonstrukcyjnym zwiedzający mogą poznać różnorodne tradycyjne rzemiosła, takie jak łucznictwo, garncarstwo, rzeźbiarstwo oraz pieczenie chleba wg. tradycyjnych przepisów z czasów świetności twierdzy.
Sama budowla nocą wygląda niesamowicie, dzięki iluminacji świetlnej. Warto ją zobaczyć zarówno w dzień jak i w nocy.

ZAMEK W CHOCIMIU

Twierdza Chocimska w obecnym kształcie (podobnie jak w Kamieńcu Podolskim) stanowiła kiedyś niewielką część znacznie potężniejszej fortyfikacji. Jednak do naszych czasów przetrwał jedynie zamek, położony nad Dniestrem. Umocnienia budowli pozwoliły wojskom polskim i kozackim przez ponad miesiąc odpierać ataki kilkukrotnie większej armii osmańskiej.  Jak ważna była ta bitwa może potwierdzić fakt, że znalazła się o niej wzmianka w chorwackim poemacie pod tytułem „Osman”. Kolejnym polskim zwycięstwem, tym razem polegającym na odbiciu twierdzy z rąk wojsk osmańskich była słynna bitwa pod Chocimiem w 1673r. Wojska polskie były dowodzone przez jeszcze ówczesnego hetmana wielkiego koronnego Jana Sobieskiego. Niestety po 1699 roku twierdza na dobre została utracona przez Rzeczpospolitą. Pomimo, że zamek jest starszy niż ten w Kamieńcu, to jest on zdecydowanie lepiej zachowaną budowlą. Ogromne  wrażenie na zwiedzających robią mury i wystawy znajdujące się w salach zamkowych.

ZAMKI W ŻWAŃCU I W OKOPACH ŚWIĘTEJ TRÓJCY

Z tych twierdz do naszych czasów niestety zachowało się bardzo niewiele. Odegrały one kluczowa role w polskiej historii oraz kulturze, dlatego będąc w pobliżu warto rozważyć zwiedzanie tych miejsc.
Żwaniec, twierdza przedstawiona przez Sienkiewicza w „Panu Wołodyjowskim” i jej historia  obrony faktycznie miała miejsce, co potwierdzają liczne źródła historyczne. Do czasów aktualnych przetrwały ruiny wieży, z której roztaczał się widok na płynąca rzekę w dole.
Okopy Świętej Trójcy natomiast zostały wspomniane w „Nie-Boskiej Komedii” Krasińskiego przez co zamek został przekształcony w ostatni bastion konserwatystów. Po zamku zostały tylko dwie bramy z tablicami w języku polskim.

KRZEMIENIEC

To niewielkie (liczące ponad 20 tysięcy mieszkańców) miasteczko odgrywało bardzo ważną w historii polskiej kultury. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się zanadto spośród innych ukraińskich miast – nieco senny klimat, ruiny zamku i kilka zabytkowych cerkwi. Wrażenie robi jednak monumentalny budynek dawnego polskiego Liceum Krzemienieckiego. Mimo tego, że działało ono dość krótko (1805-1831) wykształciło wielu znamienitych absolwentów i przyczyniło się do ocalenia polskiej kultury podczas zaborów. Jednym z uczniów tej placówki był Juliusz Słowacki.

DREWNIANE CERKWIE PODKARPACIA

W roku 2013 na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO trafiło szesnaście zabytkowych cerkwi znajdujących się na terenie Polski i Ukrainy. Zabytki te mimo pewnych cech wspólnych są niezwykle zróżnicowane. Reprezentują różne epoki (od XVI do XIX wieku) i różne religie (prawosławie i grekokatolicyzm).

Niezwykle zróżnicowane kilkanaście zabytkowych cerkwi, które są według ekspertów wyrazem kulturowej ekspresji. Połowa z nich znajduje się na Ukrainie, lecz dość blisko granicy z Polską

Do szczególnie wartych zobaczenia należą cerkwie w miejscowościach Potylicz, Matków, Żółkiew, Drohobycz, Rohatyn, Werbiąż Niżny, Jasina i Użok.

PAŁAC BISKUPÓW BUKOWIŃSKICH W CZERNIOWCACH

Przy granicy z Rumunią w Czerniowcach znajduje się Pałac biskupów bukowińskich. Na terenie diecezji został wybudowany wielki kompleks architektoniczny, który miał spełniać funkcje reprezentacyjne, liturgiczne i edukacyjne. Sakralne budynki wyróżniają się na tle architektury prawosławnej – są bardziej zbliżone do neogotyckich budowli świeckich.

CZARNOHORA

To pasmo górskie łączące się z Beskidami, uważane przez wielu za jeden z ostatnich dzikich terenów górskich. Mówi się tak, ponieważ bardzo długo można wędrować i na całej trasie nie spotkać drugiej osoby. Należy jednak uważać, ponieważ wiele szlaków jest nieoznakowanych, a jeżeli są to bardzo słabo. Zalecane są wędrówki z lokalnymi przewodnikami. Czarnohora przyciąga wielu miłośników „dzikich” okoliczności przyrody. Do wędrówek w góry najlepszymi bazami są miasteczka położone u stóp wzgórz np.  Worochta.