Babia Góra

Zapraszamy obecnych i przyszłych: Przyjaciół, wolontariuszy i sympatyków Fundacji Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach na niezwykłą wyprawę. Już 15. 01. 2023 r. zdobędziemy Królową Beskidów, Babią Górę ?

Najwyższy szczyt poza Tatrami w Polsce, najwyższy w paśmie Beskidu Żywieckiego (1725 m.n.p.m). Podczas wycieczki dowiemy się między innymi dlaczego Diablak został Babią Górą , skąd wzięła się błędna nazwa Sokolicy i dlaczego jeden ze szczytów, nazywa się „Gówniak”. Odjazd, w zależności od miejsca zamieszkania i środka transportu, o godzinie 6.30 Czorsztyn i dalej na trasie przejazdu aż do Nowego Targu, Al. 1000-lecia – parking obok domu kultury godz. 7.10.

Plan wycieczki jest prosty: Wędrujemy, w świetnym towarzystwie zachwycamy się przyrodą i widokami. Zdobywamy szczyt, wieczorem wracamy do domu albo jeszcze świętujemy w podgrupach, następnie zaczynamy planować następną super wycieczkę i świetne prace w ramach wolontariatu z Fundacją Dunajec ???

Szczegóły wyprawy: Pieszy odcinek, start z Przełęczy Krowiarki (około h. 8.20), szlak czerwony przez Sokolicę (1367 m.n.p.m), Kepę (1521m.n.p.m) Gówniaka (1617 m.n.p.m). Babia Góra. Dalej podążymy szlakiem czerwonym do Przełęczy Brona i schroniska PTTK na Markowych Szczawinach. W schronisku, przerwa około 1 h. po przerwie idziemy do Przełęczy Krowiarki – szlakiem niebieskim (Płaj Górny) przez takie miejsca ja : Skręt Ratowników, Szkolnikowe Rozstaje, Mokry Stawek. Przejdziemy łącznie około 14 km. Suma podejść i zejść 890 m. Czas przejścia razem z postojami planowany jest na 7 godzin.

Jeśli chodzi o koszty to tak jak zwykle , wyprawa nie jest komercyjna i będzie zależeć od ilości uczestników i środka transportu ale nie będzie wyższa niż 90 zł od osoby dorosłej, dzieci i młodzież ucząca się, 60 zł.

Z uwagi na to, że Babia Góra jest miejscem wyjątkowym a pogoda zmienia się czasem z minuty na minutę, początkowo piękny łatwy spacer zamienia się w ciężka przeprawę, albo odwrotnie, trzeba być przygotowanym na wszystko. Ubieramy się ciepło, najlepiej na „cebulkę”, zabieramy termosy z gorącym napojem i KONIECZNIE zabieramy raki bądź, raczki na buty.

WAŻNE !!!

Każdy uczestnik musi wykupić, przynajmniej dzień przed wycieczką, bilet wstępu do Babiogórskiego Parku Narodowego. W tej chwili jedyną opcją zakupu jest zakup online poprzez stronę internetową: https://bgpn.eparki.pl/ Bilety są imienne dlatego nie mamy możliwości zakupić hurtem dla wszystkich uczestników. Komu przysługuje jaki bilet można sprawdzić na stronie internetowej Parku – klik.  

Dla chcących przyjechać z dalszych stron, istnieje możliwość zarezerwowania miejsc noclegowych w Gospodarstwie Karolina lub innych zaprzyjaźnionych kwaterach

Przewodnik: Zbigniew Konopka

Zapisy i informacje do 12.01 2023 r:

tel. 695431564

E- mail: fundacja@fundacjadunajec.pl

Plan wyprawy może ulec zmianie

Poprzedni wpis
Wyprawa przez wieki
Następny wpis
Wichrowe wzgórza

Najnowsze wpisy