Wycieczka z Chochołowa do Zakopanego

Wiosna nieśmiało zaczyna do nas zaglądać, czas by ruszać w teren i cieszyć się odżywającą przyrodą i widokami cudnymi

Po zimie jesteśmy troszeczkę rozleniwieni (przynajmniej ja tak mam :)) więc żeby się nie zrazić, proponuję „na rozruch”, wycieczkę dosyć łatwą ale niezwykle piękną trasą z Chochołowa do Zakopanego, szlakiem im. Powstania Chochołowskiego, inaczej zwanego „Chochołowskim Poruseństwem”

Na czele buntu stanął miejscowy organista i nauczyciel Jan Andrusikiewicz, jednym z uczestników powstania był słynny muzykant, myśliwy, przewodnik, gawędziarz i pieśniarz Jan Krzeptowski przydomek, Sabała. We wsi możemy odwiedzić muzeum powstania, warto też wejść do pięknego kościoła pod wezwaniem św. Jacka. Chochołowski kościół to typ trzynawowej bazyliki na planie krzyża łacińskiego, Ściany wzniesiono z wapienia, wieżę i elewację wykonano z piaskowca. Charakterystyczne w tej świątyni są ogromne okna – jest ich aż 27.

Piesze przejście rozpoczniemy w Chochołowie, odwiedzimy tu miedzy innymi Izbę Regionalną, której właścicielem jest Pan Jan Zięder. W ekspozycji znajdują się sprzęty codziennego użytku, niektóre z lat międzywojennych. Przy odrobinie szczęścia można tu podglądać artystę podczas procesu tworzenia. Do Zakopanego będziemy podążać szlakiem czerwonym obok szczytu Cyrhlicy (896 m) zaczyną się coraz szersze widoki na Chochołów oraz widok aż po Jezioro Orawskie, Pilsko i Babią Górę.

Potem przez Ostrysz, skąd podziwiać będziemy wspaniałą panoramę Tatr. Szczególnie ciekawie przedstawiają się stąd szczyty należące do Tatr Zachodnich. Od Czerwonych Wierchów, przez Bystrą, Starorobociański Wierch, Jarząbczy Wierch, grupę Rohaczy aż po najbardziej wysuniętą na zachód Osobitą.

Pójdziemy przez Gruszków Wierch (1035 m.n.p.m.) Po osiągnięciu mało wyraźnej kulminacji wniesienia widać już grzbiet Gubałówki z charakterystycznym masztem przekaźnika. Następnie pójdziemy wprost na południe, mając przed sobą Giewont. Z lewej strony ponad doliną Bystrego widoczne leżące na grzbiecie zabudowania wsi, Ząb. Po pewnym czasie bita droga polna zamienia się w asfaltową, idąc nią, mijamy zabudowania osady Słodyczki.

Następna będzie słynna Gubałówka. Grzbiet Gubałówki, osiągamy na polanie Pałkówka. Na wprost z tego miejsca podziwiać można zachodnią część polskich Tatr z wydających się na wyciągnięcie ręki Giewontem i Czerwonymi Wierchami a poniżej nimi reglami tatrzańskimi. Zanim dotrzemy na Pałkówkę, przy drodze przed skrzyżowaniem, nieopodal drogi stoi krzyż z tablicą informująca, że w tym miejscu 6 listopada 1943 roku zostali rozstrzelani przez gestapo Franciszek, Jakub i Antonina Słodyczkowie.

Przechodzimy przez Butorowy Wierch (1160 m.n.p.m.) skąd będziemy zjeżdżać kolejką linową. Zanim dojdziemy do kolejki, cieszymy oczy widokami, możemy podziwiać, stale zbliżające się Tatry a do tego widać od wschodniej strony Pieniny Spiskie z najwyższym Żarem, Pieniny Właściwe z Trzema Koronami. W paśmie Gorczańskim widać Turbacz i Lubań pięknie też prezentuje się Kotelnica na zboczach której rozlokowana jest nasza wieś Huba 🙂

Można by jeszcze wiele pisać na temat naszej wycieczki, ale najlepiej będzie jeśli sami to zobaczycie.

Zapraszam na wycieczkę z przewodnikiem będzie ona organizowana wraz z Fundacją Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach .

Wycieczka nie jest komercyjna, ewentualny dochód zostanie przeznaczony na pomoc Polakom na Kresach w tym dla uchodźców z Ukrainy

Oprócz przewodnika, zapewniamy dla turystów , noclegi w Gospodarstwie Karolina. Będą też dostępne noclegi w innych kwaterach, gospodarstwach itp. Dla naszych gości przewidziane jest też, po wycieczce, saunowanie 🙂

Sauna będzie dostępna nie tylko dla gości i turystów którzy będą u nas nocować, każdy uczestnik naszej wycieczki będzie mógł z niej skorzystać. Wycieczka, tak jak mówiłem na wstępie, nie będzie wymagająca, piesze przejście około 4 h. (12 km.)

Suma podejść 600 m, suma zejść 237 m. Region Pogórze Przedtatrzańskie. Najwyższy punkt Gubałówka, skrzyżowanie szlaków, (1128 m n.p.m.) Punkty GOT15 GOT

Koszt wycieczki około 70 zł

Zapisy: tel 695431564

e-mail: karolina@civ.pl, fundacja@fundacjadunajec.pl

Przewodnik Zbigniew Konopka

PS. Z uwagi na konieczność wynajęcia transportu chęć uczestnictwa potwierdzamy wpłatą 40 zł na konto fundacji :

BS 70 8817 0000 0209 0801 2000 0010

W tytule proszę wpisać: Transport na wyprawę 26.03.2022 r.

Poprzedni wpis
POMAGAMY NA KRESACH – wywiad
Następny wpis
Wycieczka na Litwę”Szlakiem Miłosierdzia”

Najnowsze wpisy