Dary Serc

Pomoc Polakom na Kresach – Zbiórka darów do 25.03. 2022r.

Jest WOJNA oczy wszystkich zwrócone są na Ukrainę a umyka gdzieś tak oczywista sprawa, że Ukraina jest tylko jednym z wielu elementów Rosyjskiej gry. Od dłuższego czasu wyraźnie widać, że ta gra toczy się również o inne państwa i prowadzona jest nie tylko przez Rosję

W tej sytuacji każda pomoc tym którzy cierpią jest ważna ZWŁASZCZA W TEJ SYTUACJI !!!

Na wielką geopolitykę nie mamy większego wpływu ale to nie znaczy że mamy się przyglądać bezczynnie. W każdej sytuacji mamy wybór – albo wspieramy krzywdzonych i pomagamy im przetrwać ten straszny czas,albo udajemy że nic się nie dzieje i czekamy kiedy, i nas skrzywdzą.

Przepraszam, może to zabrzmiało zbyt emocjonalnie zbyt emocjonalne, przecież ci którzy wspierają za pośrednictwem naszej Fundacji Dunajec, naszych rodaków na Kresach, nie należą  do osób które stoją z boku i godzą się na prześladowania i dzielenie ludzi na lepszych i gorszych.

Nie trzeba  przekonywać Was do działania. Wracając do sprawy tego co możemy zrobić:

Wszyscy zajmują się Ukrainą, i trzeba się tym zajmować, Jeśli jednak chodzi o nasz Polski interes w wymiarze za równo państwowym jak i czysto ludzkim, to nie możemy zostawić naszych rodaków na pastwę Rosyjskich prześladowców nie zależnie czy są prześladowani na Ukrainie czy Białorusi

Trzeba wspierać i nagłaśniać sprawę TRAGICZNEJ  sytuacji Polaków żyjących na kresach a w tym momencie kiedy Białoruś jest już przejęta i rządzona przez Rosję,  najgorsza sytuacja jest właśnie tam. Najgorsza bo Polacy na terenie Białorusi zostali pozostawieni praktycznie bez wsparcia, bez nadziei. Nie spadają tam co prawda bomby ale jest CICHA WOJNA , Polacy są prześladowani, nie wypłaca się rent, emerytur, zwalniani z pracy, są aresztowania, tortury. Są rejony gdzie głód nie jest niczym wyjątkowym

Obywatele Ukrainy mogą bronić się z honorem, mogą uciekać i chronić się chociażby w Polsce, świat jest poruszony tą tragedia i wszyscy o tym mówią. Obywatele Białorusi Polskiego pochodzenia, CIERPIĄ W SAMOTNOŚCI !!!

Odcięci od świata bez prawa wyjazdu pozbawieni, wszystkiego nawet żywności. Na Białoruś nie wpuszczane są organizacje charytatywne Nawet Caritas ma problemy z przekazywaniem darów. NAM UDAJE SIĘ TAM DOCIERAĆ, po części dlatego, że działamy tam już od kilku lat, (wcześniej niż powstała formalnie, Fundacja Dunajec),  mamy wiele kontaktów nieoficjalnych.

Nie jesteśmy związani z żadnymi strukturami państwowymi a przy tym nie jesteśmy tak duzi żeby ktoś się nami interesował , nie stanowimy zagrożenia a i haraczy od nas nie bardzo jest jak ściągać.

Dzięki temu możemy dostarczać pomoc i nieść nadzieję, tam gdzie jest to najpotrzebniejsze.

Zabrzmiało może zbyt patetycznie ale tak właśnie jest, docieramy tam gdzie nikomu innemu się nie udaje. Dzięki Waszej pomocy , możemy być jeszcze bardziej skuteczni a możecie nas  wesprzeć w kilku obszarach:Medialnie: to jest bardzo ważne żeby ludzie się jednoczyli i dowiadywali o tych problemach i zagrożeniach, żeby ci którzy chcą pomagać wiedzieli, że są inni którzy już coś robią – Prosimy o udostępnianie tych informacji wśród znajomych i w swoich kręgach społecznościowych

Finansowo: poza kontem (BS.70 8817 0000 0209 0801 2000 0010) na które można wpłacać bezpośrednio pieniądze (https://fundacjadunajec.pl/pomoc-bialurosi/ ) mamy zarejestrowaną zbiórkę publiczną, jeśli  ktoś ma pomysł gdzie można by postawić naszą puszkę albo gdzie można by urządzić kwestię to pomogło by nam w finansowaniu chociażby kosztów transportu darów.

Puszki i kwesty mają ten plus że więcej ludzi się angażuje i jest szerszy przekaz, bowiem jeśli ktoś nic nie wrzuci to przynajmniej dowie się, że jest taka akcja 🙂

Materialnie: przyjmiemy każdą ilość żywności z przedłużonym okresem ważności,  chemii gospodarczej, środków czystości, artykułów dziecięcych, ubrań, itp.

Logistyka:  potrzebujemy Pomocy w organizacji transportu darów kogoś kto udostępni ciężarówkę.

Potrzebujemy też mniejszy środek transportu, idealny byłby bus 9 osobowy.

Nie stać nas na już teraz na zakup chcemy więc znaleźć kogoś kto mógłby takiego busa wydzierżawić, oddać w leasing, odsprzedać z rozłożeniem na raty itd.

Dużo tego wypisałem, oczywiście nie oczekujemy cudów.

Będziemy wdzięczny za każdą pomoc, za każdy link, każdy grosz, za każdy kilogram cukru czy paczkę makaronu.

A jeśli jesteśmy przy linkach to staramy się uhonorować naszych darczyńców przez wpisy na FB i stronie www a czasem robimy takie losowania 🙂

https://youtu.be/5hKLjVdtqMAW imieniu naszych rodaków na Kresach, DZIĘKUJĘ!!!–
Prezes Fundacji Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach Zbigniew Konopka tel. +48 695 431 564 https://fundacjadunajec.pl

SZLAKIEM MIŁOSIERDZIA