Jesienna wyprawa patriotyczno-turystyczna

JUŻ 10-13.11.2022r.

– Twierdza w Srebrnej Górze, ognisko strzelanie świętowanie 11 listopada

– Nocne zwiedzanie STAREJ KOPALNI w Wałbrzychu.

– Kościół im. Trójcy Świętej w Świdnicy

– Krzeszów z Europejską Perłę Baroku

– Mauzoleum Piastów Śląskich

– Domy Tkaczy Śląskich

– WAMBIERZYCE z ośrodkiem pielgrzymkowym zwanym śląskim Jeruzalem z Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

– Muzeum zabawek, muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych w Kudowej

– Kaplica Czaszek w Czermnej

To tylko część atrakcji które czekają na nas podczas jesiennej wycieczki W SUDETY ŚRODKOWE

Tym razem nasza baza wypadowa będzie w Sierpnicy, w wiosce położonej w Górach Sowich w Gospodarstwie Agroturystycznym FINEZJA, gdzie gospodarze zaoferują nam miejsce do spania, jedzonko, sale posiedzeń i pogaduszek z bilardem i rzutkami. Stąd codziennie rano będziemy wyruszać w teren i poznawać ciekawe miejsca.

I tak :

Dzień I – PIĄTEK 11.11.2022
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI – nasze wyjście w góry będzie w tym dniu w klimatach patriotycznych. W barwach biało-czerwonych z pieśnią na ustach pójdziemy pieszo w stronę górskiej Twierdzy w Srebrnej Górze, gdzie będzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami i nie tylko.
Twierdza srebrnogórska to zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortów z Donjonem w środku. Jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Przywita nas tam Komendant i niepodległościowe wystrzały z armaty. Długość trasy będzie uzależniona od pogody,ale idziemy mimo deszczu śniegu i innych opadów. Ciepłe ubranie i akcent biało-czerwony obowiązkowy 🙂

Po zmaganiach na Warowni wieczorem czeka nas nocne zwiedzanie STAREJ KOPALNI w Wałbrzychu. Stara Kopalnia, a właściwie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, określana jest jako największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. To zrewitalizowana dawna Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia” Zabytkowe budowle, autentyczne wnętrza i maszyny, a przede wszystkim przewodnicy-górnicy, którzy oprowadzają po znanych im miejscach i obok wiedzy technicznej oraz znajomości historii opowiadają o własnych doświadczeniach.

Dzień II – SOBOTA 12.11.2022
Sobotę rozpoczniemy od zwiedzania KOŚCIOŁA POKOJU IM.TRÓJCY ŚWIĘTEJ W ŚWIDNICY. Kościół stanowi największy tego typu obiekt na świecie zdolny pomieścić około 7 500 wiernych. Zgoda na wybudowanie Kościoła Pokoju nastąpiła na skutek Pokoju Westfalskiego, kończącego wojnę 30-letnią w roku 1642. Dzięki tej decyzji powstały trzy Kościoły Pokoju znajdujące się w Świdnicy, Jaworze oraz Głogowie. Kościół wpisany jest na listę zabytków UNESCO.
Ze Świdnicy pojedziemy do wsi KRZESZÓW by zwiedzić tam Europejską Perłę Baroku czyli:
Pocysterskie Opactwo
Kościół Bracki pw. św. Józefa
Mauzoleum Piastów Śląskich (Świdnicko-Jaworskich)
Bazylikę Mniejszą pw. Wniebowzięcia NMP
Z Krzeszowa już blisko do CHEŁMSKA ŚLĄSKIEGO kolejnej wioski z ciekawą historią i unikalnymi Domami Tkaczy Śląskich zwanymi inaczej Dwunastoma Apostołami. Dwa domki tkaczy są udostępnione dla zwiedzających. W jednym z nich mieści się izba tkacka utrzymywana przez lokalne stowarzyszenie, znajdują się tam zabytkowe przedmioty związane z tkactwem, pokazany jest proces powstawania tkaniny począwszy od kwiatów, które rosną bezpośrednio pod oknami, na gotowym płótnie skończywszy. W izbie znajduje się również sklepik, gdzie można kupić przepiękne wyroby z dolnośląskiego lnu: serwetki, obrusy, ściereczki. W izbie tkackiej spotkamy się z Panią Teresą Sobalą-prezesem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”. I to Ona, osoba związana od lat z Domkami Tkaczy opowie nam ich prawdziwą historię i może poprowadzi z nami warsztaty tkackie,ugości kawą herbatą i ciastem. Przed przyjazdem w to miejsce warto zapoznać się z historią tkactwa i buntu tkaczy śląskich opisanej w dramacie niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna napisanym w 1892r. Historia ta jest pokazana też w filmie „Tkacze” wyreżyserowanym przez wyżej wspomniane Stowarzyszenie. Ciekawostką jest to iż aktorami są mieszkańcy okolicznych miejscowości a sceny do filmu nagrywano m.in. właśnie w Domach Tkaczy, które będziemy zwiedzać.

Zachęcam do obejrzenia: 

Dzień III – NIEDZIELA 13.11.2022
WAMBIERZYCE to Ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny zwany śląskim Jeruzalem. Wieś położona u podnóża Gór Stołowych – tych które przemierzaliśmy na naszej ostatniej wycieczce wiosną. To te Wambierzyce, do których omyłkowo wtedy prawie wjechaliśmy. Tym razem będziemy tam planowo w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.
KUDOWA ZDRÓJ–miejscowość w kotlinie kłodzkiej, jedno z uzdrowisk w tym rejonie. Żeby docenić walory lecznicze tutejszych wód mineralnych takich jak szczawa wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowa żelazista, borowa, siarczkowa z domieszką arsenu oraz tutejszego klimatu trzeba by pobyć tu przynajmniej dwa tygodnie w ramach np. sanatorium z NFZ- tu lub nie tylko. My zajrzymy tym razem do:

Muzeum Zabawek-posiadające w swoich zbiorach historyczne zabawki począwszy od starożytności aż po lata 80-te.
Muzeum Minerałów i Kamieni Szlachetnych – prywatne muzeum z kolekcją eksponatów gromadzoną przez właściciela od ponad 40 lat.
Kaplicy Czaszek w Czermnej – zabytek sakralny, zbiorowy grobowiec z 1776roku, jedno z trzech takich miejsc w Europie.
I może znajdziemy czas na przejście po Parku Zdrojowym

Jak wiać, atrakcji co nie miara, wszystko to zawdzięczamy niezwykłej osobie, koleżance Joannie Wielgus 🙂 Joasia jest wielką pasjonatką gór, wycieczek, jest wolontariuszką naszej Fundacji Dunajec, licencjonowaną przewodniczką Sudecką. Dodam tylko, że będzie to już druga nasza wyprawa w Sudety którą prowadzi nasza koleżanka, pierwsza była wyprawa pod tytułem „Wycieczka na Kresy zachodnie„. Do tej pory wspominamy to, jak Joanna wraz z rodziną fantastycznie się nami opiekowała, jestem pewien, że i tym razem wszystko będzie równie wspaniałe

Wracając do wycieczki to jak zwykle nie jest to wycieczka komercyjna, Składamy się na pokrycie kosztów wyjazdu (transport, noclegi itp. ewentualna nadwyżka będzie przekazana na statutową działalność Fundacji Dunajec- Pomoc Polakom na Kresach. Dokładną wysokość składki uzależniona jest od ilości uczestników ale nie powinna przekroczyć 700 zł od osoby, dla dzieci będzie oczywiście taniej 🙂

Nasza wyprawa jest dosyć „elitarna” ilość miejsc jest ograniczona do 30 osób, decyduje kolejność zgłoszenia i wpłaty minimum 300 zł na konto Fundacji Dunajec:

BS Krościenko
70 8817 0000 0209 0801 2000 0010 w tytule wpisujemy „Wpłata na działalność statutową – wyjazd w Sudety”

Zgłoszenia przyjmuje:

Zbigniew Konopka
tel. 695 431 564
e -mail fundacja@fundacjadunajec.pl

Poprzedni wpis
Szlakiem polskich kurierów
Następny wpis
Wyprawa przez wieki

Najnowsze wpisy