Powody, dla których warto odwiedzić Pieniny

Pieniny położone są na północny wschód od Tatr. Są to skaliste góry wapienne, które porośnięte są gęstym lasem. Można tu spotkać klify, które są tak ostre, jak te w Tatrach. Centralną część gór zajmuje jeden z najpiękniejszych parków w Polsce, Pieniński Park Narodowy. Jedną z największych atrakcji w Pieninach jest z pewnością Dunajec, który przepływa przez pasmo, tworząc idealne miejsce dla miłośników stromych spływów i ekstremalnych przeżyć.

Dzięki różnorodności Pienin każdy znajdzie tu coś dla siebie. Jest to idealne miejsce na piesze wędrówki, podróże z przyjaciółmi, czy rodzinne wakacje.

Spływ na tratwie po Dunajcu

Prawdopodobnie największa atrakcja Pienin, która co roku przyciąga rzesze turystów. Działalność ta jest znana nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Tradycja spływów sięga setek lat i kilkudziesięciu lat. To nie tylko same zapierające dech w piersiach widoki, podczas spływu można poznać historię regionu i usłyszeć wiele zabawnych opowieści od flisaków. Często opowiadają historie związane z regionem lub dzielą się swoją wiedzą na temat zwierząt żyjących w Pienińskim Parku Narodowym. Podczas spływu warto mieć oczy szeroko otwarte, gdyż można spotkać wiele ciekawych i fascynujących zwierząt.

Wspinaczki na Trzy Korony i Sokolicę

Będąc w Pieninach, nie można pominąć wejścia na najbardziej popularny szczyt – Trzy Korony. Widok z góry zapiera dech w piersiach. Wspinaczka jest jednak na tyle łatwa, że można zorganizować rodzinną wycieczkę na szczyt. Miłośnicy pięknych widoków powinni również wspiąć się na Sokolicę. Góra położona jest na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. Można tu zobaczyć rzadkie rośliny i ptaki, a piękna górska panorama z pewnością wynagrodzi trudy wędrówki. Po tak aktywnie spędzonym dniu warto odpocząć w drewnianych domkach pienińskich, które są doskonale przystosowane do potrzeb turystów, a ich klimatyczna architektura sprawi, że poczujesz się jak prawdziwy góral.

Liczne ścieżki rowerowe

Dla miłośników wycieczek rowerowych mamy wspaniałą wiadomość: Pieniny można podziwiać z siodełka roweru. Jedna z trzech najpopularniejszych tras rowerowych w Pieninach liczy 17 km dróg asfaltowych i gruntowych prowadzących przez Szczawnicę, Czerwony Klasztor, Trzy Korony i Sromowce Niżne, wzdłuż Drogi Pienińskiej i przełomu Dunajca. W tym rejonie spotkamy się z bogatą ofertą wypożyczalni rowerów, co z pewnością zachęci miłośników wypraw, nawet tych spontanicznych. Jadąc prawie 30 km trasą Szczawnica – Plasna – Szczawnica, dotrzemy w słowackie Pieniny.

Zamek w Niedzicy i Zamek w Czorsztynie

Będąc w Pieninach, warto również odwiedzić Zamki w Niedzicy i Czorsztynie. Należą one do najcenniejszych zabytków obronnych w Polsce. W zamku z Niedzicy nagrywany był „Janosik”. Oba z zamków położone są nad brzegiem Jeziora Czorsztyńskiego i możliwy jest transport między nimi za pomocą łodzi turystycznych.

Fundacja Dunajec
Pomoc Polakom na Kresach