Spływ Dunajcem

Niewielkie, ale godne uwagi pasmo górskie leży 30 km na północny wschód od Tatr i stanowi centralną, najbardziej na północ wysuniętą część łańcucha wapiennych skal znanych jako Pienińskie Pasmo Skalne. Rozciąga się na długości ponad 500 km wąskim pasem od zachodniej Słowacji, przez Morawy, wzdłuż południowych stoków zachodnich Beskidów, aż po Marmarę w Rumunii. Każdy sposób zwiedzania tych regionów jest przyjemny, ale prawdziwą gratką jest spływ przełomem Dunajca – jednym z najpiękniejszych przełomów rzecznych w Europie.

Według jednej z legend, ujście Dunajca zostało wycięte mieczem przez króla Bolesława Chrobrego. Inna legenda mówi o Ferkowiczu, który ścigał króla węży, który podczas ucieczki odwrócił swoim ciałem wąwóz, udrażniając tym samym rzekę. Od lat spływy rozpoczynają się od Zielonych Skałek w Czorsztynie – malowniczej miejscowości położonej u podnóża zamków – Czorsztyńskiego i Niedzickiego. W związku z budową zapory na Dunajcu, trasę skrócono o 6,5 km, a przystań flisacką przeniesiono do przysiółka Sromowce Wyżne – Kąty. Dawny Czorsztyn jest obecnie zatopiony w wodach Jeziora Czorsztyńskiego.

Spływ Dunajcem to jedna z głównych atrakcji terenów Pienin takich jak Szczawnica i jej okolice – statystyki pokazują, że nawet kilkaset tysięcy turystów korzysta z takiego zwiedzania, nie tylko z Polski. Wyjątkowo wyróżnia się forma, która jest spływ na zabytkowych tratwach, zabawy na skalę światową nie można doświadczyć nigdzie indziej. Przełom Dunajca jest wąwozem wykutym w wapiennych skałach Pienin. Widoki, ciągły ruch tratwy i ciekawe historie flisaków sprawiają, że jest to wyjątkowa atrakcja turystyczna.

Spływ można rozpocząć na przykład w przysiółku Kąty w Sromowcach Wyżynnych – można tam dojechać ze Szczawnicy licznymi autobusami, prywatnymi samochodami lub wygodną drogą Pienińską, ale należy pamiętać, że jej długość to 10 km. Na miejscu turyści zamieniają samochody i autobusy na staromodne tratwy, których konstrukcja nie zmieniła się zbytnio od pierwszej połowy XIX wieku, kiedy to Józef Szalay zachęcał flisaków do przewożenia turystów po Dunajcu.

Tratwy te to pięć połączonych ze sobą pontonów, każdy o wymiarach około 6m na 0,5 m, co pozwala pomieścić około 10 osób dorosłych i 2 flisaków. Tradycyjnie tratwy wypychane są wewnątrz jedwabiem lub świerszczami, a do ich prowadzenia potrzebne są zraszacze, czyli specjalne długie tyczki. Od momentu wypłynięcia rozpoczyna się przyjemna podróż, która trwa 2-3 godziny, w zależności od poziomu wody w rzece. Kończy się w Szczawnicy lub na specjalne życzenie może być przedłużony do Krościenka, co zajmuje około pół godziny.

Po aktywnym dniu warto zorganizować sobie odpoczynek – najlepiej nadal w aranżacji pięknych widoków. W Pieninach jest wiele wartych rozważania domków letniskowych lub gospodarstw, gdzie można poczuć lokalny klimat i zaczerpnąć oddechu od zgiełku miast i samochodów. Jedną z propozycji może być gospodarstwo Karolinka, gdzie znajdzie się i czas na relaks w saunie i uciecha dla młodszych w postaci przejażdżek na koniach.

Fundacja Dunajec
Pomoc Polakom na Kresach
Zbigniew Konopka
tel. +48 695431564


Następny wpis
Powody, dla których warto odwiedzić Pieniny

Najnowsze wpisy