Transport darów dla Polaków na Kresach

31.03.2022 r. pojechał transport z pomocą humanitarną dla Polaków i nie tylko Polaków żyjących na terenie Białorusi. Wojna na Ukrainie, zbrodnie popełniane na ludności cywilnej, problemy ukraińskich uchodźców, to wszystko ze zrozumiałych względów zdominowało i zdeterminowało większość działań pomocowych. My również włączamy się w te działania.

Organizujemy transport Ukraińskich uchodźców z granicy, udało się nam również znaleźć mieszkania i kwatery dla uchodźców , w  zaprzyjaźnionych domach w Katowicach, Warszawie, Krakowie, Nowym Targu, Hubie. W kilku wypadkach przekazaliśmy też środki finansowe i pomoc rzeczową. To wszystko robimy dla uchodźców z Ukrainy, tak jak robi to większość Polaków w tym wojennym czasie.

Jesteśmy dumni z tego jak pomagamy Ukrainie i uchodźców z Ukrainy ale trzeba też pamiętać o NASZYCH RODAKACH NA KRESACH mówiąc Kresy mam na myśli w tej chwili: Litwę, Białoruś, Ukrainę gdzie w tej chwili Rosyjska i nie tylko Rosyjska agentura prowadzi wzmożoną,  antypolską kampanię, najgorsze efekty tej propagandy widać na terenach Białorusi. Ludność Polskiego pochodzenia jest tam szykanowana w brutalny sposób. Nie wypłaca się świadczeń emerytalnych i rent, zwolnienia z pracy, aresztowania pod byle pretekstem, tortury, są na porządku dziennym a głód jest codziennym towarzyszem wielu rodzin. Nie zapominamy więc o naszych rodakach, którzy nie z własnej winy, na skutek „kaprysu” historii znaleźli się poza granicami Polski i są prześladowani za to że nadal Polakami się czują.

Fundacja Dunajec stara się pomagać naszym rodakom, dostarczamy żywność, chemię gospodarczą, artykuły medyczne i dziecięce. Wraz z wieloma ludźmi Dobrej Woli, organizujemy pomoc charytatywną taką jak Dary Serc. Do tej akcji włączali się ostatnio między innymi:
Szkolne koło Młodzieżowego Wolontariatu przy LO im. Seweryna Goszczyńskiego pod kierownictwem Pana Wojciecha Grzybka oraz Księdza Michała Dziedzica, młodzież z ze szkolnego koła wolontariatu Caritas przy Zespole Szkół Ekonomicznych w N. Targu pod kierownictwem Pani Kubasik Katarzyny, Światowy Związek Żołnierzy AK oddział Nowy Targ , Koła Gospodyń Wiejskich, parafie, szkoły, strażacy z OSP.

Osoby prywatne, wspierają nas swoimi darami, pieniędzmi i pracą, nie będę ich wymieniał z nazwiska bo w większości pomagają i wspierają nas bezinteresownie, z POTRZEBY SERCA !!! chcąc pozostać anonimowymi.

Wracając do ostatniego transportu to z uwagi na izolację Białorusi, nie wpuszcza się tam organizacji charytatywnych. Naszą pomoc dostarczamy okrężną drogą, od strony LITWY. Zawozimy dary do magazynów przy granicy Litewsko – Białoruskiej skąd zostają przekazywane w małych partiach bezpośrednio do najbardziej potrzebujących rodzin. Zawozimy, dla nas, zwyczajne rzeczy: konserwa, makaron, cukier mąka, czasem czekolada. Dla nas rzeczy zwyczajne, tam na Kresach te zwyczajne rzeczy nabierają wielkiej wartości. Pozwalają przeżyć kolejny dzień ale przede wszystkim dają NADZIEJĘ!!! Nadzieję i poczucie wartości.Ludzie wiedzą, że ktoś o nich pamięta, że nie zostali pozostawieni samym sobie.

Jak cenna jest to pomoc świadczyć może chociażby to, że w wielu domach, opakowania po darach z Polski, butelki po oleju, torebki po cukrze itd, stawiane są na honorowych miejscach a całe rodziny włączają do swojej codziennej modlitwy, modlitwę w intencji darczyńców. Można by jeszcze wiele pisać o naszych działaniach i potrzebach, ale najlepiej będzie jeśli włączycie się do pomocy i sami zobaczycie jak tam jest ?

Zapraszamy do współpracy wszystkich tych którym nie jest obojętny los naszych Rodaków na Kresach.

Pomóżmy tym którzy są często szykanowani i prześladowani tylko dla tego że czują się POLAKAMI!
Liczy się każdy gest, każda konserwa i każdy grosz. Dla tych którzy zechcą wesprzeć nas finansowo , podajemy numer konta:

Fundacja Dunajec

70 8817 0000 0209 0801 2000 0010

WYCIECZKA NA „KRESY ZACHODNIE”
Bus potrzebny od zaraz!