Wolontariat w Gruzji

Fot. 01 Fundacja Dunajec w Gruzji

Od prawie roku Fundacja „DUNAJEC – Pomoc Polakom na Kresach”, dotarła ze swoją pomocą aż do Gruzji Jak się okazuje tu też są Polacy i miejsca związane z Polską.

Po przypadkowym spotkaniu się z Fundacją Pro Spe z Rzeszowa, która od 2016 roku działa z pomocą humanitarną w Gruzji, skierowała do nas zapytanie: „czy nie moglibyśmy pomóc w budowie nowego budynku przyszłego Ośrodka dla osób niepełnosprawnych w miejscowości Achalciche w Gruzji oraz czy możemy naprawić błąd budowlany popełniony przy stawianiu  schodów w tym budynku”. 

Ośrodek ten powstawał tam dzięki Ojcom Kamilianom tj Zakonowi Posługujący Chorym, którzy w Tbilisi prowadzili już szpital rehabilitacyjny, a od 2019 Dom Pobytu Dziennego dla Dzieci z Niepełnosprawnością.

Fot. 02 Nowy budynek Ośrodka w Achalciche

\

Odpowiedź była szybka. 

W lipcu 2021 do pracy zgłosił się Józef Drożdż z Łopusznej i Antonigopolski z Ludźmierza.

Praca ich polegała na kładzeniu płytek w pomieszczeniach sanitarnych.

Zaś w październiku 2021 znów pojechał Józef Drożdż oraz Marcin Kania z Harklowej i Tadeusz Kisiel z Legnicy reprezentujący Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej.

Po przybyciu na miejsce i zlustrowaniu obiektu, dokonania pomiarów na wieczór zorganizowana została burza mózgów, której wynikiem był na rano gotowy projekt naprawy schodów.

Fot. 03 Praca przy schodach
Fot. 04 Praca przy schodach

Do pracy przystąpiliśmy energicznie i rzetelnie. Dostaliśmy też pomoc od miejscowych Gruzinów z którymi zaprzyjaźniliśmy się.

Po około 2 tygodniach obiekt miał nowe porządne schody.

Fot. 05 Nowe schody

Ze względu na dość szybkie rozwiązaniu problemu na Ośrodku Achalciche, na prośbę proboszcza Andrzeja Graczyka z katolickiej miejscowości Arali, odległej ok 20 km od Achalciche pojechaliśmy do niego aby ocenić jak można zrekonstruować schody prowadzące na wzniesienie do kościółka w sąsiedniej wiosce Ude.

Fot. 06 Kościół w Ude

Mając wolnych tylko 4 dni postanowiliśmy wykonać tą pracę w dwóch etapach.

Pierwszy – kucie, demontaż, szalunek i betonowanie nowych stopni. 

 Fot. 07 Kucie schodów w Ude
Fot. 08 Betonowanie schodów w Ude

Oraz drugi etap na wiosnę 2022 roku – Ułożenie stopni z płyt oraz naprawa murków i układanie poziomów z kamienia polnego.

Pierwszy etap poszedł sprawnie, chociaż pracowaliśmy po 10 – 12 godzin.

W kwietniu 2022 roku do zakończenia prac przy schodach w Ude udali się Marcin Kania i Tadeusz Kisiel.

Fot. 09 Prace wykończeniowe w Ude

Przy sprawnej organizacji księdza Andrzeja Graczyka, oraz pomocy ze strony parafian schody udało się skończyć na czas.

Święta Wielkanocne i odpust parafialny, bo kościółek jest pw św Józefa Robotnika, wierni mogli swobodnie poruszać się nowymmi schodami do swojej świątyni.

Fot. 10 nowe schody do kościoła w Ude

Przy takich wyjazdach jest też także czas na zwiedzanie ciekawych miejsc, poznać kulturę poprzez uczestnictwo w różnych koncertach, wystawach oraz zwiedzaniu muzeum, świątyń.

Po skończonych pracach pojechaliśmy do Tbilisi. 

Tu zamieszkaliśmy w ośrodku Ojców Kamilianów, którzy prowadzą wspaniały, nowoczesny ośrodek dla dzieci i osób niepełnosprawnych. 

Podczas ostatniego wyjazdu zabraliśmy z sobą kombatanta z Nowego Targu kpt Jerzego Widejko, byłego żołnierza 3 Wileńskiej Brygady AK.

Dzięki gospodarzom tj Ojcowi Pawłowi Dyl, Konsulowi RP w Gruzji Piotrowi Pomianowskiemu oraz księdzu Beqa Chilingarashvili zorganizowane zostały trzy spotkania kpt Jerzego Widejki z młodzieżą. Było to ciekawe doświadczenie i przeżycie dla tych młodych Gruzinów jak i samego prelegenta.

Fot. 11 Kpt Jerzy Widejko w polskiej szkole w Tbilisi

Na ostatni tydzień naszego pobytu zaprosiliśmy prezesów  Stowarzyszenia Odra – Niemen Ilonę i Eugeniusza Gosiewskich z Wrocławia do zbudowania nowego wspólnego projektu, mianowicie „Uporządkowaniu polskich kwater na najstarszym cmentarzu Kukia w Tbilisi”. Cmentarz ten powstał w IX wieku. Pochowani są tam polscy zesłańcy z powstania listopadowego, jak również późniesi emigranci z Polski.

Projekt będzie do realizacji jeszcze w tym roku.

Fot. 12 Tbilisi, cmentarz Kukia

Gruzja jest piękna, gościnna, z pysznym jedzeniem i winem, pięknymi miejscami, ale też wciąż skromnymi zakątkami.

Opracował: 
Tadeusz Kisiel 
prezes Towarzystwa Miłośników Wilna  i Ziemi Wileńskiej w Legnicy

Poprzedni wpis
Piknik rodzinny 2022
Następny wpis
Książka! Dla Polaka Kresowiaka

Najnowsze wpisy