Wycieczka do Wilna

Urokliwe Wilno jest stolicą Litwy. Legenda mówi, że zostało założone po proroczym śnie księcia Giedymina. Ówczesny władca śnił o ogromnym żelaznym wilku stojącym na wzgórzu. Wieszcz Lizdejko polecił księciu założenie miasta, które w przyszłości stanie się potężne jak wilk objawiony we śnie. Sen księcia się spełnił. Mimo że Wilno w swojej historii zaliczyło wiele upadków, między innymi kilkukrotne spalenie przez Krzyżaków, to jakaś cudowna siła nieustannie ciągnęła je ku górze, nie pozwalając mu się poddać. Za każdym razem Wilno odradzało się z popiołów. Stolica Litwy jest silnie powiązana z Polską. Adam Mickiewicz w XIX w. pisał: „Litwin i Mazur bracia są; czyż kłócą się bracia o to, iż jednemu na imię Władysław, drugiemu Witowit? Nazwisko ich jedne jest: nazwisko Polaków”.

Wyjazd do Wilna – jakie atrakcje warto odwiedzić?

Spacer uliczkami litewskiego miasta pozwoli nam wczuć się w niezwykły klimat a także poznać jego historię.

Atrakcje Wilna

  • Stare Miasto

Przygodę ze zwiedzaniem miasta najlepiej zacząć od odwiedzenia Starego Miasta. Centralnym punktem starówki jest plac katedralny z klasycystyczną katedrą. Podczas wycieczki do Wilna warto wstąpić do bazyliki św. Stanisława Biskupa i św. Władysława, aby zobaczyć wspaniałą Kaplicę Królewską, w której znajdują się groby Aleksandra Jagiellończyka czy Barbary Radziwiłłówny, ukochanej żony Zygmunta II Augusta. Stare Miasto w Wilnie zostało wpisane na listę UNESCO.

  • Zarzecze

Wilno posiada swoją drugą twarz a jest nią Republika Zarzecza. W zakolu rzeki Wilejki, niedaleko od wileńskiej starówki. Mimo że powstanie Republiki jest jawnym żartem zamieszkujących tam ludzi, władze Wilna zaczęły obawiać się deklaracji niepodległościowej. Zarzecze stało się stoją dla bezdomnych i drobnych przestępców. Jednak dzięki napływowi artystów stało się również miejscem pełnym awangardy i odważnej sztuki.

Podczas wyjazdu do Wilna i odwiedzaniu Zarzecza zdecydowanie najlepiej zwrócić uwagę na ścianę wypełnioną tablicami z treścią konstytucji Republiki Zarzecza.

Niektóre punkty są niezwykle interesujące

2. Człowiek ma prawo do gorącej wody, ogrzewania zimą i dachu z dachówki.
3. Człowiek ma prawo umrzeć, lecz nie jest to jego obowiązkiem.

9. Człowiek ma prawo do leniuchowania lub nicnierobienia.
12. Pies ma prawo być psem.
24. Człowiek ma prawo nic nie rozumieć.
37. Człowiek ma prawo nie mieć żadnych praw.

  • Kościoły

Wilno nazywane jest miastem kościołów. Wycieczka do Wilna musi obowiązkowo w swoim harmonogramie zawierać zwiedzanie świątyń. Stolica Litwy, posiada ich aż ponad 40.

Najsłynniejsze bazyliki

– Kościół św. Anny

– Kościół św. Piotra i Pawła

– Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Władysława

– Cerkiew Świętego Ducha

  • Cmentarze

Interesującym punktem wyjazdu do Wilna są cmentarze. Przeciętne cmentarze zdają się nie mieć duszy, inaczej jest z cmentarzami wileńskimi. Tutaj każdy z grobów ma swoją niepowtarzalną historię.

Najbardziej znane cmentarze

– Cmentarz na Rossie – pochowano tam matkę Józefa Piłsudskiego i serce Marszałka.

Wojskowy cmentarz na Antokolu

– Cmentarz Bernardyński

– Cmentarz Słoneczny

Zobacz także: Atrakcje Litwa(podlinkować artykuł Atrakcje Litwa)

Chcesz poznać urokliwe zakątki tego miasta na żywo? W ramach działań naszej fundacji organizujemy wycieczki do Litwy. Skontaktuj się z nami, po więcej informacji!

Następny wpis
Wycieczka w Gorce – 20.03. 2021

Najnowsze wpisy