Wyprawa Jaskinie i Wąwozy Nieznane

Już 25.05.2024 r. zapraszamy Przyjaciół i Wolontariuszy Fundacji Dunajec na niezwykłą (jak zwykle! 🙂 wyprawę!

Tym razem wybierzemy się na Słowację w południowy rejon Słowackiego Raju.

  • Bedziemy podziwiać urokliwy, Stratenski Kanion. Przejdziemy przez łagodne Tiesńavy.
  • Odwiedzimy niewielką, zagubioną pośród lasu – Zieloną Jaskinię
  • Zwiedzimy słynną Dobszyńską Jaskinię Lodową.

Jest to jedna z najważniejszych jaskiń lodowych na świecie. Od 2000 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego. Wejście do jaskini na wysokości 969,5 m, długość jaskini wynosi 1483m. Długość trasy: 515 m.

Jaskinia ma kilka zapierających dech w piersiach części, w tym zlodowaciałą Wielką i Małą Salę, Korytarz Ruffíny i Zapadniętą Kopułę.
Części niezlodowaciałe  nazywają się Kvapľova i Biała Hala, Suchý dom, Kvapľova pivnica i Peklo. Temperatura powietrza w Wielkiej Sali wynosi od -3,8 do + 0,5 C.

Zaledwie kilkadziesiąt metrów pod powierzchnię ziemi z majowego słoneczka trafimy do lodowatego królestwa zimnych i doskonałych dzieł dłoni Matki Natury.

Ciekawostką jaskini jest fakt, że do 1946 roku można było w niej jeździć na łyżwach przez cały rok. W latach pięćdziesiątych XX wieku nadal trenował tam znany i odnoszący sukcesy czechosłowacki łyżwiarz figurowy Karol Divín wraz z kompanią wojskowych łyżwiarzy szybkich.

Po zwiedzeniu jaskini przejedziemy sobie do Spiskiej Soboty, obecnie dzielnica Popradu kiedyś ważne miasto na szlaku handlowym.

Będziemy mieli do przejścia około 7. km. niezbyt trudnych tras, suma podejść około 400 m.

WAŻNE! Niezależnie od zapowiadanych upałów, zabieramy ciepłą odzież i nie zapominamy o dokumentach, jedziemy na Słowację, a tam musimy mieć dowód osobisty lub paszport (dotyczy to również dzieci).

Wyjazd jak zwykle nie jest komercyjny, koszt uzależniony jest od ilości uczestników. Zakładamy, że powinien się zamknąć kwotą 150 zł, dorośli, a dzieci i młodzież do lat 15-tu 100 zł.

Ewentualna nadwyżka zostanie przeznaczona na wsparcie letniego wypoczynku dla dzieci z najuboższych Polskich rodzin żyjących na Kresach  organizowany przez naszą Fundację Dunajec.

Dodatkowo płatny wstęp do Jaskini Dobczinskiej:
Dorośli 12,00 €   dzieci do 15 r.  6,00 €  emeryci i studenci 11,00 €  Foto   10,00 €

Zapewniamy:

  • transport,
  • opiekę przewodnicką,
  • materiały informacyjne

Ubezpieczenie w własnym zakresie (nie dotyczy wolontariuszy).

Wyjazd godzina 7.00 z Czorsztyna następne przystanki między innymi : Kluszkowce, Maniowy, Huba, Ostrowsko Waksmund, Nowy Targ (obok MCK)

Program może ulec zmianie.

Zapisy do 23.05.2024 r. przyjmuje Zbigniew Konopka

Podczas wyjazdu organizowana jest kwesta w ramach zbiórki publicznej nr 2021?253/OR.
Akcję pomocy Polakom na Białorusi można wesprzeć również: darami rzeczowymi lub wpłatami na konto BS. Krościenko 70 8817 0000 0209 0801 2000 0010

Zapraszam na wyprawę, proszę o udostępnianie wiadomości pośród przyjaciół!

Poprzedni wpis
Wyprawa do Doliny Prosieckiej i Kwaczańskiej w Górach Choczańskich na Słowacji

Najnowsze wpisy