WYPRAWA W TAJEMNICZE GÓRY !!!

Już 12.06.2022 r. zapraszamy na wyprawę w góry które nie są dobrze znane turystom. Góry Lewockie – Słowacja to tam pójdziemy na wycieczkę. Zdobędziemy  najwyższy szczyt gór Lewockich Cierną Horę 1289 m.n.p.m oraz Ihlę  1283 m.n.p.m.

Wyjazd o godz 7. 30 z Czorsztyna, póżniej  Maniówy, Huba, Łopuszna i inne przystanki wedle potrzeb. Jadących z Nowego Targu  zabieramy z przystanku  przy MOK (koło baranów) około godziny 8.00  następnie, przejazd w kierunku  przejścia granicznego w Jurgowie. Przyjazd do Słowackiej miejscowości Ihlany, wyjście na Cierną Horę oraz Ihlę zajmie nam ok. 5h i 560 metrów przewyższenia ( strome podejście i zejście).

Góry Lewockie nie są jeszcze popularne i  znane z uwagi na to, że od początku lat 50 XX w. istniały tu poligony wojskowe dla wojsk pancernych i obrony przeciwlotniczej. W tych górach stacjonowały jednostki armii radzieckiej. Oficjalnie poligon został zamknięty 31.12.2005 r. Po  zlikwidowaniu poligonu wojskowego powraca nieśmiało w góry Lewockie turystyka, niestety po dzień dzisiejszy nie ma tam wyznakowanych szlaków turystycznych, tylko drogi leśne. Jest to świetna okazja dla tych wszystkich którzy lubią piękne i tajemnicze tereny 🙂 dla tych którzy lubią wytyczać nowe szlaki i trendy. To idealne miejsce dla przyjaciół i wolontariuszy (tych obecnych i tych przyszłych :)) Fundacji Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach.

Poza górskim wędrowaniem, w drodze powrotnej planujemy postój w miasteczku Spiska Biała, oraz zwiedzanie renesansowego kasztelu w Strażkach.  (wstęp: dorośli 3,5€, uczeń 0,70€, student 1€, emeryt 1€ ) Na tą niezwykłą wyprawę poprowadzi nas: Doświadczona, sympatyczna i pogodna przewodniczka Teresa Styrczula- Dyrek. Zapasowym przewodnikiem będzie – Zbigniew Konopka. Nasza wycieczka, jak zwykle, nie jest komercyjna, więc koszty nie są zbyt wysokie  około 80 zł dorośli i 50 zł dzieci.

Składka przeznaczona jest głównie na pokrycie kosztów transportu, usługi przewodnickie i koszty organizacyjne ewentualna nadwyżka przeznaczona będzie jako darowizna na cele Fundacji Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach, która organizuje między innymi kolonie dla dzieci z najuboższych Polskich rodzin żyjących na Kresach Wschodnich,  pomoc humanitarną #paczkadlapolaka, wiercenie  studni, remonty miejsc pamięci i cmentarzy.

Zapisy: Koleżanka Teresa Styrczula- Dyrek tel. 693 703 294

Zbigniew Konopka tel. 695 431 564

E-mail fundacja@fundacjaunajec.pl

Wspólorganizatorem wyprawy jest: Gospodarstwo Karolina (https://gospodarstwokarolina.pl)