ZAKARPACIE – śladami KMICICA I ZAGŁOBY

Fundacja Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach zaprasza na niezwykłą wyprawę w sniach 01. – 10. 09. 2023 r. 

Odwiedzimy miejsca znane z kart Sienkiewiczowskich powieści i historii II Rzeczpospolitej. Przemierzymy cudne połoniny, wejdziemy na szczyty wysokie, zanurzymy się w wody niesamowitego jeziora. Będziemy spać w klasztorze, pasterskich chatach w namiotach a może i pod gołym niebem :)Plan wyprawy nie jest sztywno określony, będziemy go modyfikować w zależności od aktualnych możliwości i pogody. Pierwszy nocleg  na Ukrainie planujemy w Użgorodzie, następnego dnia zwiedzanie miasta i przejazd do miejscowości Kvasy.

Górskie przejścia rozpoczniemy od wyjazdu gruzawikiem na Dragobrat pod schronisko a następnie zdobywamy szczyty: Żandarm i Bliźnice, wokół rozpościera się panorama na Czarnohorę, i Świdowiec w oddali widać Gorgany. W planie jest przejście  Grańą Czarnohory, trasa Kvasy, Petros, Hoverla, Dancerz, Turkuł, Jezioro Niesamowite, Rebra, Dziebronia, Pop Iwan,( za Popem Iwanem stoi „hotel” Savnik może tam przenocujemy :)), obserwatorium astronomicznym Biały Słoń, zejście do Howerlii, trasa liczy 60km i podczas niej mamy 3 noclegi w tym jeden w namiocie nad jeziorem. Wariant ten jest możliwy przy dobrej pogodzie, jeśli nie to w zapasie mamy Połoniny; Krasna i Borżawa a jeśli starczy czasu wieś Równa obok której Ruscy przez 20 lat budowali bazę ale nie udało im się skończyć. Kilka km. dalej można podejść pod Górę Stoh, to jest, dawny trójstyk II RP, Czechosłowacji i Rumunii a chwilowo i Wegier.  Są to już  Góry Czywczyńskie.

Poza górskimi wycieczkami, odwiedzimy też takie miejsca  jak: Chocim, Kamieniec czy Jazłowiec. Postaramy się odwiedzić miejsca mniej znane, zagubione pośród gór wioski w których słychać jeszcze polską mowę.

https://klubpodroznikow.com/relacje/europa/225-najciekawsze-i-najpiekniejsze-miejsca-w-ukrainie/2224-zamek-i-klasztor-jazlowiec?fbclid=IwAR2EJGVDJ-R5yTJy8jvXBTpSQQIURkcshHuFFnrY7MQHX3n__I8QEHC-05U

Tak w skrócie wyglądać będzie nasza „Przygoda” na Zakarpaciu.  Nad całością czuwać będzie: podróżnik który zna świetnie te tereny i ludzi tam żyjących – Mariusz Grzybowski. Zapraszam na wyprawę ludzi zahartowanych w górskich warunkach, szukających PRZYGODY, NIE WYGODY 🙂

Wyruszamy 01.09 z siedziby Fundacji Dunajec w Hubie o godz 7.00 będziemy zabierać uczestników wyprawy w zależności od potrzeb na trasie przejazdu do Użgorodu. Na Ukrainę pojedziemy przez Słowację, przejścia graniczne Polsko – Słowackie w  Niedzicy Słowacko -Ukraińskie w Vyśne Nemeckie.

Wycieczka jak zwykle nie jest komercyjna, raczej jest to przyjacielska wyprawa dla obecnych i przyszłych wolontariuszy Fundacji Dunajec (https://fundacjadunajec.pl)

Szacunkowy koszt, 1600 zł. pokrywa: przejazd, noclegi, posiłki (postaramy się zapewnić przynajmniej jeden dziennie) materiały informacyjne Fundacji Dunajec. Ubezpieczenie we własnym zakresie, ewentualna nadwyżka przeznaczona będzie na pomoc dla  najuboższych Polskich rodzin żyjących na Kresach Wschodnich.

Zabieramy z sobą Śpiwory, karimaty, latarki, wyposażenie biwakowe i jeśli ktoś posiada mile widziany namiot (szczegóły do ustalenia)

Zapisy i informacje do 20.08. 2023 r. przez przez e mail; fundacja@fundacjadunajec.pl, telefonicznie po godz 19.00:
Zbigniew Konopka 695 431 564
Elitarna wyprawa, ilość miejsc ograniczona, niezwykłe miejsce, szlachetny cel.

 Działania  Fundacji można wspierać wpłacając dowolną kwotę bezpośrednio na konto:

BS. Krościenko 70 8817 0000 0209 0801 2000 0010

Zapraszam
Zbigniew Konopka
Prezes Fundacji Dunajec-Pomoc Polakom na Kresach

Poprzedni wpis
Czas na… Worek!
Następny wpis
Wyjazd na Święto Niepodległości, 11 listopada

Najnowsze wpisy