Majówka na Słowacji

Zapraszamy 07. maja (niedziela) na niezwykłą podróż.

Maj, to szczególny miesiąc w którym zwracamy się do Maryi Matki Bożej, maj to dobry czas aby odwiedzić i poznać miejsca kultu Maryi poza naszymi granicami, odwiedzimy niezwykłe miejsca w sąsiedniej Słowacji.

Zaczniemy od Litmanowej i Sanktuarium Matki Bożej Litmanowskiej – miejsce objawień Matki Bożej w latach 1990 – 1995 dwóm dziewczynkom: Katce i Ivetce (w drewnianej kaplicy – dawnej bacówce – stoi ławeczka, na której Matka Boża siadała rozmawiając z dziećmi). Możliwość nabrania uzdrawiającej wody ze źródeł.

Następnie odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej na Mariańskiej Górze w Lewoczy które należy do najważniejszych i najstarszych sanktuariów maryjnych na Słowacji. »Słowacka Częstochowa« – bo tak często nazywane jest to miejsce święte, od XIII wieku gromadzi tysiące pątników ze Spisza i wielu regionów Słowacji, a także z Polski i Węgier. 3 lipca 1995 r. Św. Jan Paweł II na południowym stoku Mariańskiej Góry, odprawił Mszę św. w której uczestniczyło 650 tys. pielgrzymów. Ojciec Święty ukoronował wówczas cudowną figurę Najświętszej Maryi Panny, a także zawierzył Słowację opiece Matki Bożej.

Poza tym, zatrzymamy się i zwiedzimy Lewoczę, zobaczymy miedzy innymi największą gotycką świątynię na Spiszu. Jest nią kościół pw. św. Jakuba Starszego Apostoła zbudowany od połowy XIII do 1370 r. Wśród wielu bezcennych zabytków w świątyni, na szczególną uwagę zasługuje unikatowy, gotycki ołtarz św. Jakuba. Jest to najwyższy ołtarz gotycki na świecie (wys. 18,62 m – 60 lewockich stóp) wyrzeźbiony w pracowni Mistrza Pawła z Lewoczy.

Wyjazdy współorganizowane przez Fundację Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach nie są komercyjne, koszty są uzależnione od ilości uczestników, szacujemy na 100 zł dorośli, 70 zł dzieci i młodzież do lat 15 W cene wliczony jest transport dla grupy. Ewentualna nadwyżka będzie przeznaczona na pomoc Polskim rodzinom żyjącym na terenie Białorusi, Ukrainy, Litwy.

Wyjazd o godzinie 7.00 planowane planowane przystanki do wsiadania: Czorsztyn, Maniowy, Dębno, Łopuszna

Powrót około 20.00 Zgłoszenia i zapisy przyjmuje do środy 04. 05.2023 r. do godz. 20:00

Zbigniew Konopka tel. 695431564
Zapisy przez E- mail: fundacja@fundacjadunajec.pl

Program wycieczki jak również godzina i miejsce rozpoczęcia może ulec zmianie
Zapraszamy!

Poprzedni wpis
Wiosenna Wyprawa na Słowację
Następny wpis
Beskid Wyspowy

Najnowsze wpisy