Kim była św. Anna? Tego dowiecie się jadąc z nami na Opolszczyznę.
Już 15.04. 2023 r. Zapraszamy na wyprawę Pielgrzymkowo/historyczną podczas której odwiedzimy Sanktuarium Góra św. Anny położone na wzgórzu, które nosi taką samą nazwę w miejscowości, która również tak samo się nazywa 🙂
W 1980 r. Papież Jan Paweł II nadał kościołowi św. Anny tytuł bazyliki mniejszej, a trzy lata później spotkał się na Błoniach z ponad milionem wiernych. Ołtarz papieski, który zbudowano specjalnie z okazji tej wizyty, do dziś stoi na dziedzińcu sanktuarium. Znajduje się tu kalwaria, którą tworzy zespół 26 kaplic Drogi Męki Pańskiej i Dróżek Matki Boskiej. Jest także 6 kaplic maryjnych oraz kaplica św. Józefa. W 1980 r. Papież Jan Paweł II nadał kościołowi św. Anny tytuł bazyliki mniejszej, a trzy lata później spotkał się na Błoniach z ponad milionem wiernych. Ołtarz papieski, który zbudowano specjalnie z okazji tej wizyty, do dziś stoi na dziedzińcu sanktuarium.
Wieś znajduje się właśnie na samym szczycie tego wzgórza. Na południowym stoku znajdują się liczne stacje drogi kalwaryjnej, natomiast na wschodniej stronie jest cmentarz oraz Dom Pielgrzyma, prowadzony przez klasztor franciszkański. Najsłynniejszym punktem jest amfiteatr oraz pomnik wykonany przez Xawerego Dunikowskiego. Dowiemy się także, co znajduje się w podziemnych tunelach kamiennego amfiteatru, sprawdzimy, czy wulkan, który był tam ponad 20 milionów lat temu, wciąż jest aktywny.
Podczas naszej pielgrzymki poznamy też niezwykłą historię „Dobrej Pani” Marianny Orańskiej która była królewną holenderską która w swoim życiu zrobiła wiele dobra. Zwykła mawiać: „Nie przyszłam na świat, by żyć dzięki innym, ale by to ludzie żyli dzięki mnie”. Budowała szkoły, fabryki, finansowała kościoły, ochronki dla dzieci, zakładała stawy hodowlane, prowadziła doskonale, gospodarkę leśną. Przeżyła nieszczęśliwą miłość, zbudowała też niezwykły pałac w Kamieńcu Ząbkowickim który jest nie wątpliwie perłą Dolnego Śląska, którego wykończenie kosztowało równowartość 3 ton złota (Pałac zniszczony przez Rosyjskich barbarzyńców jest teraz mozolnie odbudowywany).
Zapraszamy na naszą wyprawę. Jak zwykle nasze wyjazdy nie są komercyjne, koszty są uzależnione od ilości uczestników. Koszt tego wyjazdu szacujemy na około 290 zł w cenę wliczone są bilety wstępu, transport i przewodnicy dla grupy.
Ewentualna nadwyżka będzie przeznaczona na pomoc Polskim rodzinom żyjącym na terenie Białorusi, Ukrainy, Litwy.
Zgłoszenia i zapisy telefoniczne do czwartku do 13.04.2023 do godz. 20:00
Łukasz Kowalczyk tel. 600 938 131
Zbigniew Konopka tel. 695431564
Zapisy przez E- mail: fundacja@fundacjadunajec.pl
Wyjazd o godzinie 5.00 z Czorsztyna , następne przystanki na trasie przejazdu między innymi w Krośnicy, Kluszkowcach, Maniowach, Dębnie …….. Nowym Targu. Wyjazd Pielgrzymkowo/historyczny organizują wspólnie: Firma transportowa „Leszek Kowalczyk” z Czorsztyna oraz Fundacja Dunajec Pomoc Polakom na Kresach. Program wycieczki jak również godzina i miejsce rozpoczęcia może ulec zmianie.