WYJAZD PIELGRZYMKOWY

12 listopada 2023 r.  Zapraszamy na niezwykły wyjazd odwiedzimy:

Sanktuarium
Matki Bożej Pocieszenia W PASIERBCU gdzie zobaczymy i poznamy historię  słynącego  cudami obrazu


       Przejdziemy dróżkami Drogi Krzyżowej znajdującej się na wzniesieniu przypominającym Golgotę, co pozwala w wyjątkowy sposób zbliżyć się do Tajemnicy Męki Pańskiej.  
      Droga Krzyżowa znajdująca się przy Sanktuarium w Pasierbcu powstawała przez 16 lat i została oddana do powszechnego kultu w 2010 roku. Jej autorem jest prof. Wincenty Kućma 
W drodze na miejsce  kaźni  towarzyszą Jezusowi różne osoby  między innymi zobaczyć można:

      Świętego Jana Pawła II dźwigającego krzyż z Chrystusem, Błogosławionego księdza Jan Popiełuszko ocierającego twarz Jezusowi,  przy Synu Pańskim stoi ksiądz Kardynał Wyszyński i inne postaci naturalnej wielkości, ustawione bezpośrednio na ziemi. 

W naszej pielgrzymce odwiedzimy również PASZYN – uchodzącą kiedyś za jedną z biedniejszych wsi w regionie. Życie społeczne wsi określała tradycyjna ludowa religijność mieszkańców, na jej terenie zachowało się kilkadziesiąt kapliczek i figur przydrożnych z postaciami świętych. 

W Paszynie zapoznamy z niezwykłymi dziełami i pracami lokalnych twórców i historią tak zwanego „Paszyńskiego Fenomenu” który zapoczątkował ks. Edward Nitka i ubogi  głuchoniemy pasterz Wojciech Oleksy.

Zwiedzimy kościół parafialny oraz ośrodek sztuki ludowej. 

Tematyka zdecydowanej większości paszyńskich rzeźb i obrazów jest religijna. Najczęściej przedstawia się Jezusa Chrystusa Frasobliwego, sceny Upadku pod Krzyżem i Ukrzyżowania, różne wyobrażenia Matki Boskiej, sceny rajskie z Adamem i Ewą, postacie świętych patronów, takich jak: św. Jerzy, św. Michał, św. Florian, św. Jan Nepomucen, św. Kinga. Rzadziej spotykane są tematy świeckie – głównie są to prace o tematyce rodzinnej, przedstawiające, bywa że w dowcipny sposób, życie na wsi i pracę w gospodarstwie, a także postacie i sceny historyczne.

 Wyjad (jak zwykle nie komercyjny) organizowany jest przez Firmę transportową „Kowalczyk” z Czorsztyna oraz Fundację Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach

Informacje na temat wyjazdu:

Zbigniew Konopka tel. 695 431 564

Poprzedni wpis
Łomnica! …ale nie Tatrzańska
Następny wpis
Wyprawa do Doliny Prosieckiej i Kwaczańskiej w Górach Choczańskich na Słowacji

Najnowsze wpisy