NA WIECZNĄ WARTĘ

07 grudnia na wieczną wartę do domu Pana, przeżywszy 89 lat, udał się nasz przyjaciel, mentor, honorowy członek zarządu Fundacji Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach  kpt. Jerzy Widejko ps. Jureczek.

Był najmłodszym partyzantem Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Mając 11 lat przygarnęła go 3 Wileńska Brygada pod dowództwem kpt. Gracjana Fróga ps. Szczerbiec. W oddziale pełnił funkcję pomocnika rusznikarza, gońca i zwiadowcy. „Jureczek” brał udział w akcji „Burza”. Po rozbrojeniu oddziału przez NKWD trafił do obozu w Miednikach Królewskich. Został zwolniony jako nieletni. Potem znów trafił do partyzantki, do oddziału Samoobrony Wileńskiej AK por. Czesława Stankiewicza ps. Komar. W ramach tzw repatriacji wyjechał do Polski, gdzie podjął zawód nauczyciela historii.

Pracował z młodzieżą w różnych rejonach Polski , na Podhale trafił w latach 70- tych, i tu pozostał, uczył dzieci między innymi w Czorsztynie i Hubie, był społecznym kuratorem, włączał się całym sercem w życie społeczne powiatu Nowotarskiego i Gminy Czorsztyn. Owocem zasiewu dobrych idei i patriotyzmu jest między innymi powstała w Hubie: Fundacja Dunajec która skupia wokół spraw i problemów Kresowych, wielu wspaniałych ludzi nie tylko z Podhala , Wspierają nas darczyńcy, wolontariusze ludzie wielkich serc z całej różnych regionów Polski i świata.  Pan Kapitan Jerzy Widejko mieszkał w Nowym Targu ale brał czynny udział we wszystkich ważnych wydarzeniach i uroczystościach w kraju i zagranicą. Zapraszany przez różne organizacje pozarządowe, szkoły i stowarzyszenia, przekazywał prawdziwą historię, dzielił się z nami świadectwem historii i Kresów.

Poświęcił Polsce całe swoje życie do ostatnich chwil. Jeszcze 10 i 11 listopada był na uroczystościach w Warszawie a kilka dni przed śmiercią spotkał się z młodzieżą w szkole podstawowej w Ostrowsku. Do ostatnich swoich dni, pełen pomysłów, energii i  wyjeżdżał z nami do pracy na na Litwie a nawet do dalekiej Gruzji. Niezwykły człowiek.

Za zasługi w obronie niepodległości i suwerenności Polski kpt Jerzy Widejko otrzymał:

• Order Polonia Mater Nostra Est (2003)
• Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości (2013)
• Nagrodę „Sygnet Niepodległości” (2017)

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek 19 grudnia. Msza św żałobna przy Zmarłym odprawiona zostanie o godz. 12.00 w
kościele pw. Jana Chrzciciela w Krakowie ul. Dobrego Pasterza 117. Odprowadzenie Zmarłego od bramy głównej na miejsce wiecznego spoczynku w Kwaterze AK Cmentarza Batowickiego odbędzie się o godzinie 13.30.

NIECH ODPOCZYWA W POKOJU  WIECZNYM

Prezes Fundacji Dunajec

NOWE WYZWANIA – Pomagamy Polakom na Białorusi!
Piękny czas radości