Nagrobek dla „Jureczka” Najmłodszego Partyzanta Wileńszczyzny

07 grudnia 2022 na wieczną wartę do domu Pana, przeżywszy 89 lat udał się nasz przyjaciel, mentor, honorowy członek zarządu Fundacji Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach kpt. Jerzy Widejko ps. Jureczek.  Był najmłodszym partyzantem Armii Krajowej na Wileńszczyźnie. Mając 11 lat przygarnęła go 3 Wileńska Brygada pod dowództwem kpt. Gracjana Fróga ps. Szczerbiec. W oddziale pełnił funkcję pomocnika rusznikarza, gońca i zwiadowcy. „Jureczek” brał udział w akcji „Burza”. Po rozbrojeniu oddziału przez NKWD trafił do obozu w Miednikach Królewskich.

Został zwolniony jako nieletni. Potem znów trafił do partyzantki do oddziału Samoobrony Wileńskiej AK por. Czesława Stankiewicza ps. Komar. W ramach tzw repatriacji wyjechał do Polski, gdzie podjął zawód nauczyciela historii. Pracował z młodzieżą w różnych rejonach Polski, na Podhale trafił w latach 70- tych, i tu pozostał, uczył dzieci między innymi w Kluszkowcach, Czorsztynie i Hubie, był społecznym kuratorem, włączał się całym sercem w życie społeczne powiatu Nowotarskiego i Gminy Czorsztyn. Owocem zasiewu dobrych idei i patriotyzmu jest między innymi powstała w Hubie: Fundacja Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach która skupia wokół spraw i problemów Kresowych, wielu wspaniałych ludzi nie tylko z Podhala,

Pan Kapitan Jerzy Widejko mieszkał w Nowym Targu ale brał czynny udział we wszystkich ważnych wydarzeniach i uroczystościach w kraju i zagranicą, Zapraszany przez różne organizacje pozarządowe, szkoły i stowarzyszenia. Przekazywał prawdziwą historię, dzielił się z nami świadectwem historii i Kresów. 

Poświęcił Polsce całe swoje życie. Do ostatnich swoich dni, pełen pomysłów, energii i wyjeżdżał z nami do pracy na na Litwie a nawet do dalekiej Gruzji. 

Za zasługi w obronie niepodległości i suwerenności Polski kpt. Jerzy Widejko otrzymał: • Order Polonia Mater Nostra Est (2003) • Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości (2013) • Nagrodę „Sygnet Niepodległości” (2017)

Miejscem wiecznego spoczynku jest kwatera AK Cmentarza Batowickiego. 

Pan kpt. Jerzy Widejko był naszym przyjacielem postanowiliśmy więc jako Fundacja Dunajec-Pomoc Polakom na Kresach wraz ze ŚZŻAK okręg małopolski z siedzibą w Krakowie, że wraz z zaprzyjaźnionymi osobami i organizacjami wesprzemy budowę nagrobka dla Pana Kapitana. Wykonany już został piękny projekt przez firmę Pana Arkadiusza Iwanoczko „IWANOCZKO 3DESIGN” z Nowego Targu. Projekt nawiązuje do tradycyjnego grobu poległego żołnierza na froncie w obronie Ojczyzny. W 
projekcie udało się umieścić symbolikę, która nawiązuje do miejsca i charakteru życia śp. kpt. Jerzego Widejko:

• tablica nagrobna w kształcie ryngrafu na której widnieje granica II Rzeczpospolitej w obrębie której znajduje się zdjęcie młodego „Jureczka” z jego pierwszym i najważniejszym dowódcą ppłk. Gracjanem Fróg ps. „Szczerbiec”, nad granicą IIRP umiejscowiony jest wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej, a u dołu tablicy widnieje Orzeł w Koronie (wykorzystywany przez oddziały AK na Kresach Wschodnich);
• krzyż drewniany lub metalowy w stylu góralskim;
• kamień granitowy „otoczak” z Dunajca i Białki;
• flaga Polski biało-czerwona uwieńczona na szczycie masztu flagowego Orłem Wojska Polskiego;
• kwiaty białe i czerwone w środkowym pasie nagrobka sadzone naprzemiennie pasami symbolizując barwy narodowe Polski.

Poszczególne elementy nagrobka nawiązują także do miejsc z którymi śp. kpt. Jerzy Widejko był związany, z Wileńszczyzną, a przede wszystkim przez większość swojego życia z Podhalem. Wedle obliczeń wszystkie koszty związane z budową powinny się zawrzeć pomiędzy 25 000 a 35 000 zł. Jest projekt , są ludzie gotowi do pracy. Prace powinny być zakończone do wiosny 2024 r.

Zapraszamy do współpracy przy tym i i innych naszych projektach, liczy się każdy pomysł i każda złotówka.
Pomoc finansową prosimy wpłacać na konto Fundacji Dunajec – Pomoc Polakom na Kresach:

B.S. Krościenko 70 8817 0000 0209 0801 2000 0010 wpisując w tytule: „Nagrobek dla Jureczka”

Budowę nagrobka można też wesprzeć poprzez zorganizowaną przez nas zrzutkę: 

https://zrzutka.pl/z/dlajureczka

Prosimy o wsparcie i rozpowszechnianie tej informacji wśród przyjaciół

Z góry dziękuję

Prezes Fundacji- Dunajec Pomoc Polakom na Kresach
Zbigniew Konopka

Poprzedni wpis
LICYTACJA 🙂
Następny wpis
Dary dla Polaka Kresowiaka

Najnowsze wpisy