Wyjazd na Święto Niepodległości, 11 listopada

ZAPRASZAMY W SUDETY ŚRODKOWE NA JESIENNĄ WYPRAWĘ  W DNIACH 09-12.11.2023
Nasza główna baza wypadowa będzie  w Sierpnicy, w wiosce położonej w Górach Sowich w Gospodarstwie Agroturystycznym FINEZJA, gdzie gospodarze zaoferują nam miejsce do spania, jedzonko, sale posiedzeń i pogaduszek z bilardem i rzutkami.*
 
https://www.booking.com/hotel/pl/finezja-gospodarstwo-agroturystyczne.pl.html

Stąd codziennie rano będziemy wyruszać w teren i poznawać ciekawe miejsca.
I tak :
Dzień I – PIĄTEK 10.11.2023
W Piątek pojedziemy do KRZESZOWA
by zwiedzić  Europejską Perłę Baroku czyli:
Pocysterskie Opactwo
Kościół Bracki pw. św. Józefa
Mauzoleum Piastów Śląskich (Świdnicko-Jaworskich)
Bazylikę Mniejszą pw. Wniebowzięcia NMP


Z Krzeszowa już blisko do
#CHEŁMSKA ŚLĄSKIEGO kolejnej wioski z ciekawą historią i unikalnymi Domami Tkaczy Śląskich zwanymi inaczej Dwunastoma Apostołami.
Dwa domki tkaczy są udostępnione dla zwiedzających. W jednym z nich mieści się izba tkacka utrzymywana przez lokalne stowarzyszenie, znajdują się tam zabytkowe przedmioty związane z tkactwem, pokazany jest proces powstawania tkaniny począwszy od kwiatów, które rosną bezpośrednio pod oknami, na gotowym płótnie skończywszy. W izbie znajduje się również sklepik, gdzie można kupić przepiękne wyroby z dolnośląskiego lnu: serwetki, obrusy, ściereczki.

 
W izbie tkackiej spotkamy się z Panią Teresą Sobalą-prezesem Stowarzyszenia na rzecz rozwoju Chełmska Śląskiego „Tkacze Śląscy”.
I to Ona, osoba związana od lat z Domkami Tkaczy opowie nam ich prawdziwą historię i może poprowadzi z nami warsztaty tkackie, ugości kawą herbatą i ciastem
Przed przyjazdem w to miejsce warto zapoznać się z historią tkactwa i buntu tkaczy śląskich opisanej w dramacie niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna napisanym w 1892r. Historia ta jest pokazana też w filmie „Tkacze” wyreżyserowanym przez wyżej wspomniane Stowarzyszenie. Ciekawostką jest to iż aktorami są mieszkańcy okolicznych miejscowości a sceny do filmu nagrywano m.in. właśnie w Domach Tkaczy, które będziemy zwiedzać.
Zachęcam do obejrzenia:
https://www.youtube.com/watch?v=30dVvvHP7fg

Wieczorem czeka nas niespodzianka


Dzień  – SOBOTA 11.11.2023
ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI –  nasze wyjście w góry będzie w tym dniu w klimatach patriotycznych. W barwach biało-czerwonych z pieśnią na ustach pójdziemy pieszo w stronę górskiej Twierdzy w Srebrnej Górze, gdzie będzie czekało na nas ognisko z kiełbaskami i nie tylko.
Twierdza srebrnogórska to zespół wznoszących się nad miasteczkiem fortów z Donżonem w środku. Jest unikatowym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy i jedną z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska. Przywita nas tam Komendant i niepodległościowe wystrzały z armaty. Długość trasy będzie uzależniona od pogody, ale idziemy mimo deszczu śniegu i innych opadów. Ciepłe ubranie i akcent biało-czerwony obowiązkowy.:-)

 Po zmaganiach na Warowni wieczorem czeka nas nocne zwiedzanie STAREJ KOPALNI w Wałbrzychu. Stara Kopalnia, a właściwie Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia”, określana jest jako największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce. To zrewitalizowana dawna Kopalnia Węgla Kamiennego „Julia”. Zabytkowe budowle, autentyczne wnętrza i maszyny, a przede wszystkim przewodnicy-górnicy, którzy oprowadzają po znanych im miejscach i obok wiedzy technicznej oraz znajomości historii opowiadają o własnych doświadczeniach.


Dzień III – NIEDZIELA 12.11.2023
#WAMBIERZYCE to Ośrodek pielgrzymkowy i turystyczny zwany śląskim Jeruzalem. Wieś położona u podnóża Gór Stołowych – tych które przemierzaliśmy na naszej ostatniej wycieczce wiosną. To te Wambierzyce, do których omyłkowo wtedy prawie wjechaliśmy. Tym razem będziemy tam planowo w Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin.

Będzie też możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, a także zajrzymy do najstarszej ruchomej szopki na terenie Polski. Szopka jest dziełem zegarmistrza Longina Wittiga (1824–1895) oraz jego syna Hermanna Wittiga (1857–1932). Prace nad szopką, a konkretnie nad sceną przedstawiającą narodziny Jezusa Chrystusa, Longin Wittig rozpoczął około 1850 r. W 1882 r. przybył wraz z rodziną do Wambierzyc, gdzie zamieszkał w budynku, stojącym w miejscu obecnej lokalizacji szopki . Wówczas też zaczął pokazywać publicznie poruszaną mechanizmem zegarowym szopkę.

Będzie też chwila na kawę w Domu Pielgrzyma. Po kawce jedziemy do Dusznik Zdrój do unikatowego Muzeum Papiernictwa w dawnym młynie papierniczym aby poznać historię produkcji papieru i papiernictwa. Nauczymy się czerpać papier w trakcie prowadzonych tam warsztatów.
 
Czerpanie papieru to bardzo wyczerpujące zajęcie  więc zregenerujemy się pijąc wodę zdrowotną z miejscowych źródeł dusznickich np. szczawę wodorowęglanową z Pieniawy Chopina…tak jak to czynił nasz wybitny kompozytor Fryderyk. Dowiemy się co go łączyło z Dusznikami.
Pospacerujemy po Parku Zdrojowym.

Wyjazd nie jest komercyjny, koszt uzależniony jest od ilości uczestników, zakładamy że powinien się zamknąć kwotą maksymalnie 900 zł.

Zapewniamy: transport, 3 noclegi, 3 obiady/obiadokolacje, opiekę przewodnicką (zaopiekuje się nami wspaniała przewodniczka – Joanna Wielgus), opiekę pilota, materiały informacyjne.

Ewentualna nadwyżka zostanie przeznaczona na wsparcie Polaków na Białorusi w ramach naszej akcji:

Zapisy i informacje do 02. 11. 2023.r

Przyjmuje Zbigniew Konopka tel. 695 431 564

E-mail: fundacja@fundacjadunajec.pl

Zaliczkę w wysokości 500 zł potwierdzającą chęć udziału w naszej wyprawie wpłacamy na konto Fundacji Dunajec 

 BS. Krościenko 70 8817 0000 0209 0801 2000 0010

W tytule wpisujemy „Wyjazd na święto 11 listopada”

ZAPRASZAMY
*BAZA NOCLEGOWA ORAZ PROGRAM MOŻE ULEC ZMIANIE ..ALE TEZ BĘDZIE DOBRZE 🙂

Poprzedni wpis
ZAKARPACIE – śladami KMICICA I ZAGŁOBY
Następny wpis
Wycieczka/Wolontariat/Przekazanie darów

Najnowsze wpisy