Janosikowe dziury

Nasza fundacja organizuje już 4 czerwca 2022r kolejną wyprawę dla przyjaciół, wolontariuszy i darczyńców wspierających Kresy i Polaków na Kresach. Tym razem celem wyprawy będzie Mała Fatra – Janosikowe Diery a dla odważniejszych jeszcze Mały Rozsutec.

Janosikowe diery, czyli Janosikowe jamy lub dziury – różnie tłumaczą, są jednym z najbardziej atrakcyjnych szlaków turystycznych w Malej Fatrze. Szlak prowadzi przez system wąwozów i kanionów w Krywańskej Małej Fatrze. Znajduje się w Narodowym Rezerwacie Przyrody Rozsutec. Janosikowe diery, nazywane w skrócie Diery składają się z trzech części: Dolne diery (Dolne Jamy), Nove diery (Nowe Jamy) i Horne diery (Górne Jamy). Fantastycznie je ukształtował Dierowy potok, który przez nie przepływa i jednocześnie towarzyszy w turystom wędrówce. Znajduje się tu ponad dwadzieścia wodospadów, które razem tworzą wodospady Dierowego potoku.

W Dolnych dierach zbudowana jest ścieżka edukacyjna, która dostępna jest dla ruchu turystycznego przez cały rok na okrągło. Górne diery z uwagi na dość słabe zabezpieczenia w okresie zimowym są zamknięte. Punktem wejścia/wyjścia do Janosikowych dier są wsie Stefanova i Biały Potok. Mały Rozsutec 1343 m n.pm., przepiękna skalista góra zbudowana z wapieni i dolomitów. Cały masyw Małego Rozsutca objęty jest rezerwatem przyrody. Na szczyt prowadzi droga ubezpieczona łańcuchami i klamrami, dla osób z lepszą kondycją i bez lęku wysokości.

Program:
7:00 – Wyjazd z Nowego Targu
9:00 – wyjście na szlak
Rozpoczynamy rankiem w miejscowości Terchowa. Przejście szlakiem przez Nowe Diery, Górne Diery, Siodło Międzyrozsutce powrót do Techowej. Dla osób z większym zapasem sił i bez lęku wysokość dodatkowo Mały Rozsutec 1343 m n.p.m.

Czas przejścia to ok. 7 godz., suma przewyższenia góra- dół to ok. 870 m.
Powrót do Nowego Targu ok godz. 20:00.

Wycieczkę poprowadzi: znany i lubiany, doświadczony i pogodny: ROBERT ZIELIŃSKI 🙂

Zapasowy przewodnik to Zbigniew Konopka 🙂

Koszty szacujemy na: 90 zł od osoby dorosłej, dzieci i młodzież szkolna 50 zł

Jak zwykle nasza wyprawa nie jest komercyjna, Wasze wpłaty pokrywają koszty transportu i opiekę przewodników, Ewentualne nadwyżki przeznaczone będą na działalność Fundacji Dunajec a są to między innymi #paczkadlapolaka (obecnie jest to głównie pomoc humanitarna dla Polaków żyjących na terenie Białorusi), wiercenie studni, kolonie dla dzieci, remonty Polskich cmentarzy i miejsc pamięci.

Zapisy na wycieczkę do dnia 08.06. 2022r.

Telefonicznie:
Robert Zieliński 607 369 493
Zbigniew Konopka 695 431 564

E-mail: fundacja@fundacjadunajec.pl

Wyprawa do raju
WYPRAWA W TAJEMNICZE GÓRY !!!